Reyhanlı’da denetimli yıkıma ağır ilgi

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
İHA

Asrın felaketi, en büyük yıkımı Hatay’ın Antakya ve Defne ilçelerinde oluşturdu.

Kent merkezine 43 kilometre uzaklıktaki Reyhanlı ilçesinin köyleri de zelzeleden etkilendi.

İlçe merkezinde sarsıntı sonrası yapılan denetimlerde, yaklaşık 50 yaşındaki 7 katlı Huzur Apartmanı’nın yıkımına karar verildi.

Atatürk Caddesi’ndeki 7 katlı apartmanın etrafında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasının akabinde yıkım için hazırlık yapıldı.

İş makinesiyle kolonları kesilen apartmanın üstten aşağıya gerçek yıkımına başlandı.

Reyhanlı’nın ağır hasar alan tek binasının yıkımını meraklı vatandaşlar da ilgiyle takip etti.

Yıkımı kayda aldılar

Güvenlik şeridine karşın vatandaşlar, ellerinde cep telefonlarıyla yıkım anını görüntülemek için birbiriyle yarıştı.

Bir küme vatandaşın ise yıkımı kavşağa ve kaldırıma oturup sinema üzere izledikleri görüldü. Yıkım nedeniyle oluşan tozu baskılamak için Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye grupları dayanak verdi.

“Meraklı halkımız ilgiyle izledi”

Bina sakinlerinden Sedat Sakin, 7 katlı binada 24 ailenin yaşadığını ve birçok anıların, yaşanmışlıkların olduğunu lisana getirdi.

Deprem sonrası binanın hasar gördüğünü ve yetkililerin incelemesi sonrası ağır hasarlı olduğunu aktaran Sakin, “Yıkımına karar verildi. Tedbirler alındı ve denetimli yıkım başladı. Meraklı halkımız da ilgiyle izledi.” dedi.

Bina sakinlerinden Ökkeş Can, “25 dairede yaklaşık 100 kişi yaşıyordu. Sarsıntıda bina büyük hasar aldı. Vazifeliler tedbir alıp yıkımına başladılar. Reyhanlı’da birinci kere bir bina yıkıldığı için insanların ilgisini çekiyor. Bayağı bir insan toplandı konut yıkımını izliyor.” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir