Proteo onuruna Türkiye’den Meksika’ya yavru köpek armağanı

Genel Nis 27, 2023 Yorum Yok
İHA

Türkiye, 6 Şubat’taki zelzele felaketinin akabinde Meksika grubuyla arama-kurtarma çalışmalarına katılan Proteo isimli kurtarma köpeği ölmüştü.

Türkiye bu acı olaydan sonra Proteo’nun onuruna Meksika’ya yavru köpek armağan etti.

“Yavru köpeğin birliğimize katılacağını duyurmaktan onur duyuyoruz”

Meksika Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’deki arama-kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Proteo isimli üyemizin bahtsız kaybı nedeniyle Türkiye’nin bir dayanışma ve empati örneği olarak bağışladığı bir yavru köpeğin birliğimize katılacağını duyurmaktan onur duyuyoruz” denildi.

Hediye edilen yavru köpeğin de Proteo üzere arama-kurtarma konusunda eğitileceği bildirilen açıklamada, her iki ülkenin insani yardımda hudut tanımadığına vurgu yapıldı.

Köpeğin ne vakit gönderileceği yahut isminin ne olacağı hakkında bilgi verilmedi.

Proteo’nun mevt nedeni yaşlılık olarak açıklanmıştı

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketinde 50 binden fazla kişinin hayatını kaybetmiş, ortalarında Meksika’nın da bulunduğu birçok ülke, Türkiye’ye insani yardım ve arama-kurtarma grupları göndermişti.

Meksika arama-kurtarma grubunda yer alan ve Adıyaman’daki çalışmalara katılan kahraman köpek Proteo’nun 12 Şubat’ta yaşlılıktan öldüğü söz edilmişti. Preoteo’nun mevti hem Türkiye hem de Meksika’da derin kederle karşılanmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir