İngiltere, Sudan’dan tahliyeye başladı

Gündem Nis 27, 2023 Yorum Yok
AA

Sudan’ın başşehri Hartum’da, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç Süratli Dayanak Kuvvetlerinin (HDK) ortasında başlayan çatışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda Türkiye başta olmak üzere birçok ülke vatandaşlarını Sudan’dan çıkartıyor.

4 bin vatandaşını tahliye etmemesi reaksiyonlara sebep olan İngiltere de tahliye süreçlerine başladı.

İlk ingiltere uçağı kalktı

İngiltere, çatışmaların 10’uncu gününde birinci tahliye uçuşunu gerçekleştirdi.

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, çocuklu aileler ile hasta ve yaşlılara öncelik verilen birinci tahliye uçağı Sudan’ın başşehri Hartum’un kuzeyindeki Wadi Saeedna hava üssünden kalktı.

Kıbrıs adasının güneyindeki İngiliz üssü Akrotiri’ye ineceği açıklanan uçakta kaç yolcu bulunduğuna ait bilgi paylaşılmazken bu gece iki tahliye uçuşunun daha gerçekleştirileceği söz edildi.

Dışişleri Bakanlığından sabah saatlerinde yapılan açıklamada sadece havalimanına çağırılan vatandaşların konutlarından çıkması ihtarında bulunuldu, daha sonra bu ikaz, isteyen herkesin havalimanına gelmesi formunda değiştirildi.

İngiltere, 23 Nisan’da Sudan’daki diplomatları ve ailelerini tahliye etmiş fakat ülkedeki İngiltere vatandaşı siviller kendilerine tahliyeyle ilgili bir bilgi gelmediğini belirterek, duruma reaksiyon göstermişti.

Birçok ülke vatandaşını tahliye ederken İngiltere’nin vatandaşlarına “evden çıkmayın, haber bekleyin” uyarısı yaptığını belirten İngiliz vatandaşları, öbür ülkelerin sağladığı tahliye imkanlarını da bu nedenle geri çevirdiklerini söz etmişti.

İngiltere pasaportu taşıyan yaklaşık 4 bin kişinin Sudan’da bulunduğu kestirim ediliyor.

Sudan’da ordu ile HDK ortasında çatışma

Sudan’ın başşehri Hartum ve öbür kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti.

BM İnsani Yardım Uyum Ofisi (OCHA), Sudan’daki çatışmalarda şimdiye kadar en az 459 kişinin ömrünü kaybettiğini, 3 bin 700’den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir