Paralimpik tekvandocu Dilber Akel: Engelli kardeşlerim kabuklarından çıksın

Spor Haberleri Nis 03, 2023 Yorum Yok
DHA

Kayseri’nin İncesu ilçesinde yaşayan 27 yaşındaki Dilber Akel, 5 yaşındayken sol kolunu buğday makinesine kaptırdı. Akel’in sol kolu ampute edildi. Akel, ilerleyen süreçte Erciyes Üniversitesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmını bitirdi. Sonrasında ampute tekvandocu Sevim Parıltı Türkmen’in muvaffakiyetlerini gören Akel, 1 yıl evvel tekvandoya başladı.

Akel, 18 Ocak’ta birinci sefer katıldığı Paralimpik Türkiye Şampiyonası’nda 3’üncü oldu. Çalışmalarına orta vermeyen genç sportmen, dünya şampiyonasına hazırlanıyor.

Yaşadıklarını anlatan Akel,

Biz küçükken köyde kalıyorduk. Yaz tatilinde kuzenlerim bize geldi. Ben de onlarla oyun oynarken buğday makinesine kolumu kaptırdım. Sol kolumu kaybettim. O vaktin kuralları gereği diktirilememiş. 5 yaşında kolumu kaybettim. O yıldan sonra kendimi köyde geliştirdim ancak bir yandan da sınırlandırdım. Kolumu sakladım. Biri benimle dalga geçer diye daima bir burukluk yaşadım. Lakin hiç pes etmedim. Erciyes Üniversitesi Türk Lisanı ve Edebiyatı kısmını kazandım ve bitirdim. Üniversitede insanların bakışları beni çok rahatsız ediyordu. O yüzden proteze başvurdum. Kimse kolumu fark etmiyordu. Sevim Parıltı Türkmen arkadaşımız da iki kolunu makineye kaptırmıştı. Onu bir arkadaşım görmüş ve bana iletti. Yaşım gereği, ‘acaba geç mi kaldım?’ diye düşündüm. Çok şükür başladım. Keşke 10 yıl evvel başlamış olsaydım. Şu an daha farklı bir pozisyonda olabilirdim. Yaş spora mahzur değil.

diye konuştu.

“ENGELLİ KARDEŞLERİM KABUKLARINDAN ÇIKSIN”

Engelli arkadaşlarına bildiriler veren Akel,

18 Ocak’ta Konya’da yapılan Paralimpik Türkiye Şampiyonası’nda 3’üncü oldum. Akabinde İstanbul’da düzenlenen dünya sıralamasına ismimizi yazdırdığımız iki maça da katıldım. 1 yıllık deneyimim ile 12 yıllık rakiplerimle karşılaştım. Lakin ben tekrar de pes etmedim ve karşılarına çıktım. İnşallah olimpiyatlara hakikat adımlar atacağım. Birebir vakitte öğretmenim ve atama bekliyorum. Hem eğitimi hem sporu bir ortada yürüteceğim. Engelli kardeşlerim kabuklarından çıksın. Spor ile tanışsınlar. Spor yaş ve pürüz tanımaz. Üniversiteyi bitirdikten sonra protezimi bırakma kararı aldım. Yalnızca beşerler için takıyordum. Bu beni çok yoruyordu ve rahatsız ediyordu. Üniversite bittikten sonra protezimi çıkardım ve insanların bakışlarına alıştım. Umursamamaya başladım. Buradan arkadaşlarıma sesleniyorum. Beşerler için kendinizi kasmayın ve yıpratmayın. ‘Keşke o protezi takmasaydım, onun esaretine yenilmeseydim’ dedim.

ifadelerini kullandı.

“BİZ ONDA BU IŞIĞI GÖRÜYORUZ”

Milli Ekip Antrenörü Yavuz Sayan ise,

diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir