NASA, Venüs misyonunu 2031 yılına erteledi

Genel Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Geçtiğimiz yıllarda yeni buluşlarını açıklayan bilim insanları, Venüs gezegeninin asidik bulutlarında bakteriler tarafından üretilen “fosfin” isimli bir gaz tespit ettiklerini ve bunun potansiyel ömür belirtisini işaret ettiğini duyurmuştu.

Bilim insanları, Venüs’ün bulutlarında amonyak bulunduğunu ve bu nedenle uzaylı organizmaların burada olabileceğini iddia ediyor.

Bu açıklamanın akabinde Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı üzere kurumlar, Venüs’le daha fazla ilgilenmeye başladı.

NASA’nın Venüs planları ertelendi

NASA, Venüs keşif misyonunu bütçe problemleri nedeniyle 2028’den 2031’e ertelemek zorunda kaldı.

NASA Sözcüsü Karen Fox, NASA’ya bağlı Jet Tahrik Laboratuvarı’nda (JPL) yaşanan gecikmeler, lojistik problemler ve iş gücü problemleri nedeniyle VERITAS misyonunun bütçesinin azaltıldığını kaydetti.

Fox, “VERITAS aracının 2028’den en erken 2031 yılına kadar ertelenmesine karar verildiğini” belirterek, NASA’ya bağlı Jet Tahrik Laboratuvarı’nın 2024’teki değerlendirmeyi geçmesi halinde VERITAS misyonuna tekrar mali takviyenin sağlanabileceğini söyledi.

Öte yandan vazifenin ertelenmesinin uzun vadede daha fazla paraya mal olacağı ve muvaffakiyet oranının da düşeceği öne sürüldü.

Beyaz Saray’ıın şimdi Kongre tarafından onaylanmayan 2024 bütçe talebinde, VERITAS vazifesi dahil NASA’nın birtakım misyonlarını finanse eden Gezegen Bilimi Kısmı’na 3,38 milyar dolar teklif edildi.

Yeni bütçede, VERITAS misyonuna 1,5 milyon dolar ayrılacağı belirtiliyor.

VERITAS kapsamında gezegen yörüngesine gönderilecek keşif uydusu, gezegenin jeolojik tarihini anlamak için Venüs’ün yüzeyini haritalandırılacak ve Dünya’dan nasıl farklı geliştiğini araştıracak.

NASA; Venüs’ü, Dünya’nın ‘toksik ikizi’ diye tanımlıyor. İki gezgenin boyutu ve yapısı birbirine benziyor, lakin Venüs, zehirli sülfürik asit bulutlarıyla kaplı. Ayrıyeten yüzeyde sıcaklık 475 santigrat derece.

Bilim beşerlerine nazaran, Venüs’ün bulutlarında ömür varsa, gezegenimizde ve hatta Mars üzere komşu gezegenlerde gördüğümüzden farklı bir kimyasal bileşime sahip mikroplar olması da olası.

Gezegenimizde amonyak, suda yaşayan organizmalardan kalan yaygın bir atık. Venüs’ün üst atmosferindeki amonyak varlığı ise, 1970’lerden beri gök bilimcilerin başını karıştırıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir