Muratpaşa Belediyesi Yağlı Güreşleri’nde VAR sistemi kullanılacak

Spor Haberleri Nis 30, 2023 Yorum Yok
AA

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenecek “Muratpaşa Belediyesi Yağlı Güreşleri”nde Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) sistemi uygulanacak.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, 30 Nisan Pazar günü Konuksever Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek güreşlere, tüm uzunluklarda bin 500 pehlivanın katılması bekleniyor.

54 başpehlivan uğraş edecek

Organizasyonda atak güreşi sebebiyle cazgırların kendisini “geri vitesi olmayan pehlivan” olarak nitelendirdiği Orhan Okulu ile İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Tanju Gemici, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı ve Serhat Gökmen’in de ortalarında bulunduğu 54 başpehlivan uğraş edecek.

Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin 16 kişilik davul-zurna takımının de er meydanında olacağı güreşler, saat 08.00’de alt uzunluklarda başlayacak. Başpehlivanlar ise 12.00’de kol bağlayacak.

Yaklaşık 1 ton yağın kullanılacağı güreşlerde, 10 bin kişilik yemek ikram edilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Klasik Güreşler Federasyonu Lideri İbrahim Türkiş, federasyonun bünyesinde 20-21 Mayıs’ta başlayacak Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde uygulamaya alınacak VAR sisteminin birinci kere Muratpaşa’da başlayacağını belirtti.

“Muratpaşa güreşleriyle VAR sistemini devreye sokacağız”

Yağlı Güreş Ligi’nde puanlama aslı kelam konusu olduğundan derecelerin değerinin arttığını tabir eden Türkiş, şunları kaydetti:

“Derecelerin ve puanlamanın değerinin daha fazla artması faal bir hakem performansını da mecburiyet haline getiriyor. Bunun için tesirli bir VAR sisteminin oluşturulmasına karar verdik. VAR sistemini ligde uygulamadan evvel birinci olarak 5. Muratpaşa Belediyesi Yağlı Güreşleri’nde başlatacağız. Muratpaşa güreşleriyle VAR sistemini devreye sokacağız. Bu bizim için hem test hem de başlangıç olacak.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir