Murat Kurum açıkladı! Yapı kontrolde pilot bölge İstanbul

Gündem May 19, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye 6 Şubat’ta karanlık bir güne uyandı…

Yaşanan sarsıntıların akabinde binlerce mesken enkaza döndü.

Depremlerin akabinde gözler beklenen Marmara zelzelesi için İstanbul’a çevrildi.

Bu kapsamda Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bahse ait yeni çalışmalar yapıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, binaların kontrolünün çok daha aktif bir biçimde yapılabilmesi için pilot olarak İstanbul’dan başlayacaklarını belirtti.

Kurum, burada yaptığı konuşmada, sarsıntı bölgesinde vatandaşların Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rekor oranda dayanak olduklarını söyledi.

“Sosyal medyadan kararmış o zihniyetlerini, kalplerini ortaya koydular”

Bakan Kurum, kimseyi ötekileştirmeden ve başkasından üstün görmeden 21 yıldır hizmet ettiklerini tabir etti.

Bugün prestijiyle sarsıntı bölgesindeki konut imal sayısının 170 binlere ulaştığını kaydeden Kurum şunları söz etti:

Depremzede kardeşlerimizle el ele vereceğiz ve 11 vilayetimizi ayağa kaldıracağız. Birileri kardeşlerimizin yaralı kalplerine bakmaksızın toplumsal medyadan kararmış o zihniyetlerini, kalplerini ortaya koydular, alay ettiler.

CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, seçim biter bitmez kendilerine takviye olmadıkları için oradaki kardeşlerimizi sokağa attılar.

Ama hiçbir depremzede kardeşim merak etmesin. Sizin, mazlumların hamisi, önderiniz, Cumhurbaşkanınız var, sizin Recep Tayyip Erdoğan’ınız var.

“İstanbul’umuz daha dirençli olmasını istiyoruz”

İlçe başkanlığı önünde Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’na ait basın açıklaması yapan Kurum, bu projenin İstanbul’un güçlü hale getirilmesi ismine çok değerli olduğunu lisana getirdi.

Bunun “Yüzyıl’ın dönüşüm projesi” olduğuna dikkati çeken Kurum şu tabirleri kullandı:

Bu kapsamda milletimizle de inşallah el ele vereceğiz. ‘İstanbul Dönüşümü’ ismine başvurularımızın tamamlanmasıyla birlikte inşaat sürecini yürüteceğiz.

İstiyoruz, çocuklarımıza, gençlerimize emanet edeceğimiz İstanbul’umuz daha dirençli olsun. Daha inançlı hale gelsin.

Bu kapsamda tüm mevzuatları gözden geçiriyoruz. ‘Ulusal Risk Kalkanı’ projesi kapsamında da bilim insanlarımızla, bilimin ışığında, onların görüş ve teklifleri doğrultusunda da çalışmalar yapıyoruz.

“Yapı kontrolünü iki farklı havuza ayırıyoruz”

Bakan Kurum, gelen talepler doğrultusunda yapı kontrol sisteminde kıymetli bir düzenlemeye gidildiğini, pilot bölge olarak İstanbul’un seçildiğini belirtti.

İstanbul’u Anadolu ve Avrupa Yakası olmak üzere 2 bölgeye ayırdıklarını vurgulayan Kurum, şunları lisana getirdi:

Binaların kontrolünün çok daha faal bir formda yapılabilmesi için pilot olarak İstanbul’da başlayacağız. Yapı kontrolünü 2 başka havuza ayırıyoruz. Anadolu ve Avrupa Yakası’nda yapı kontrol firmaları, bulunduğu merkezler prestijiyle hizmet verecekler.

Yani Anadolu Yakası’ndaki yapı kontrol firmaları Anadolu Yakası’ndaki havuzdan, Avrupa Yakası’ndakiler de Avrupa Yakası’ndaki havuzdan, kura sistemiyle, vatandaşlarımıza yapı kontrol hizmeti verecekler.

Böylelikle inşaatlarına daha yakın, daha aktif şantiyelere gidip, şantiyelerde imalatı takip etmelerine de imkan sağlamış olacağız. İnşallah önümüzdeki hafta prestijiyle görüşlerini aldığımız uygulamamızı hayata geçireceğiz.

Hem burada yapı kontrol çalışanlarımızın hem vatandaşlarımızın daha düzgün kaidelerde iş yapabilmelerine de imkan tanımış olacağız.

İstanbul’un her noktasında aktif bir halde belediyelerimizle birlikte bu hizmetlerimizi gerçekleştireceğiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir