Millet Partisi, ‘Millet İttifakı isminin kullanılmaması’ için YSK’ye itiraz etti

Gündem Mar 30, 2023 Yorum Yok
AA

Millet Partisi, yapılan siyasi ittifakta kendi isminin kullanılmasından rahatsız oldu.

“Millet İttifakı” partilerinin hukuksal kişilik ismi olan “Millet” sözcüğünü kullanmasının hukuka muhalif olduğunu belirten Millet Partisi, YSK’ya gitti.

Millet Partisi Genel Sekreteri Mehmet Ali Küçükgüzel, partililerle birlikte YSK Başkanlığına sundukları itiraz dilekçesinin akabinde yaptığı açıklamada, “6’lı masanın ittifak ismi Millet İttifakı olamaz. Zira Millet Partisi kendi ismi ve logosu altında tek başına seçimlere giriyor.” sözünü kullandı.

“Millet Partisi’nin ismini ittifak olarak belirlemek ahlaki değildir”

Millet İttifakı’nı oluşturan 6’lı masanın bu ismi benimsemesinin siyasi ahlaka sığmadığını ileri süren Küçükgüzel, şöyle devam etti:

Dünyanın en güçlü lisanlarından hoş Türkçe’mizde söz kalmadı mı ki Millet Partisi’nin ön ismi olan millet ismini ittifakınızda isim olarak kullanıyorsunuz. Siz isim bulamadıysanız bize söyleseydiniz, biz size yakışan bir isim bulurduk. 6’lı masa kendine öteki bir isim bulmalıdır. 6’lı masanın, Millet Partisi’nin ismini ittifak olarak belirlemesi ahlaki, hukuksal, yasal değildir. Nezakete sığmaz, siyasi ahlaka, fazilete terstir. Ayıptır, haksızdır. Kanunlara açıkça alışılmamıştır. Her partinin ön isimleri kendine özeldir.

“Gasp ittifakı”

Parti olarak kanılarını daha evvel de kamuoyu ile paylaştıklarını anımsatan Küçükgüzel, parti isimlerini ittifak ismi olarak kullanmaları halinde 6’lı masaya “gasp ittifakı” diye hitap etmeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

Küçükgüzel, “Bu sebeple Yüksek Seçim Şurası’na 6’lı masanın ittifak ismindeki millet ön ismine itiraz müracaatımızı yapıyoruz.” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir