Malatya’nın simgesi Bakırcılar Çarşısı’nda esnaf eski günlere dönmeyi bekliyor

Gündem Mar 30, 2023 Yorum Yok
İHA

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde yaralar sarılmaya devam ediyor.

Binlerce yıkımlara neden olan afet, Malatya’da da büyük hasara yol açtı.

Kentte birinci andan itibaren depremzedeler için büyük bir uğraş verilirken, öteki taraftan da enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Depremlerde neredeyse tek sağlam yapının kalmadığı kentin simge yerlerinden tarihi Bakırcılar Çarşısı’nda çalışmalarda sona gelinirken, bölge esnafı ise geçmiş günlerini arıyor.

“Her şey yerle bir oldu”

Tarihi çarşıda çaycılık yapan esnaf Kazım Temel tarihi çarşıda alışılmış çekiç seslerinin artık olmadığını belirterek, şu sözleri kullandı:

Çarşıda çaycıydım. Alt kısımda bakırcılar üst kısımda demircilerimiz vardı şuan tek çekiç sesi yok. Malatya bitti diyebiliriz. Ümitsizlik, çaresiz bakışlar kayıp olan giden hayatlar var. Her şey yerle bir oldu bu olağan bir zelzele değil afetti.

“Malatya’yı bir arada ayağa kaldıracağız”

Depremle çarşının enkaza döndüğünü aktaran bir diğer esnaf Serkan Çoban da şöyle konuştu:

Burada doğdum burada büyüdüm, 6 Şubat’tan sonra yıkıldım zira Malatya yıkıldı. Burası bizim Bakırcılar çarşımız Malatya’ya gelen turist evvel buraya gelirdi, biz esnaf arkadaşlarla burada çayımızı içerdik. Şu an Bakırcılar Çarşısı’nda toz bulutları kalkıyor. Neden zira çarşı yıkıldı. Lakin biz güçlüyüz Malatya’yı birlikte ayağa kaldıracağız, Bakırcılar Çarşımız yine kurulacak. Sıfıra çıktım emekçi üzere hurda topluyor çalışıyorum üç çocuk babasıyım İnşallah çocuklarım bu ülkeye asker polis tabip olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir