Mehmet Büyükekşi: Kulüpler futboluna odaklansın

Spor Haberleri May 03, 2023 Yorum Yok

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, Üstün Lig takımlarından Ankaragücü’nün altyapı tesislerini ziyaret etti.

Başkan Büyükekşi, geçtiğimiz hafta Riva’da kendilerini ziyaret eden Fenerbahçe Lideri Ali Koç ve Galatasaray Lideri Dursun Özbek’e göndermede bulundu.

“Herkes çıkıp futbolunu oynasın”

Herkesin çıkıp futbol oynaması gerektiğini belirten Büyükekşi, şu tabirleri kullandı:

“Hepimiz çok dikkatli olmalıyız. TFF’ye ziyaretlerin olumlu ya da olumsuz katkısı yok. Biz kimseden etkilenmeyiz. Hakemlerin ve MHK’nın etkilenmemesi için gerekli talimatı veriyoruz. Herkes çıkıp futbolunu oynasın. Kulüplerin kendi kapısının önünü süpürmesini istiyoruz.

“Hakemler de kusur yapabilir”

Hakemlerin kusur yapabileceğini söyleyen Mehmet Büyükekşi, şu değerlendirmeyi yaptı:

Kendi futbolcusuyla, kendi teknik yöneticileriyle ilgilensinler. Biz de hakemlerle ilgileniriz. Bir teknik adam “Oyuncumuz kusur yaptır ve gol oldu” diyor. Hakemler de yanılgı yapabilir. Kıymetli olan yeterli niyet.”

“Herkes sabırlı ve hoşgörülü olmalı”

Hakem akademisi kurduklarını söz eden Büyükekşi, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Zamana gereksinim var. Bir hakem akademisi kurduk. Bunlar 3 ayda olacak işler değil. Herkes sabırlı ve hoşgörülü olmalı. Bunu rica ediyorum. Bu tip konuşmalarla futbol güzel bir yere gitmez! Hepimiz dikkatli olacağız ve marka kıymetini üste çıkaracağız.”

“TFF olarak kızlarımıza takviye vermek istiyoruz”

Kadın futboluyla ilgili de konuşan Mehmet Büyükekşi, şunları dedi:

“Kadın futbolu dünyada her geçen gün yükseliyor. Avrupa’da birçok yere gidiyoruz, bize sunum yapıyorlar. Bu sunumların açılışında daima bayan futbolu var. Ağustos ayında Bayan Futbol Dünya Şampiyonası olacak. Biz de çok ehemmiyet veriyoruz. Doğu’da çocuk yaşta gelin olma olayı daima gündemdeydi. Eğitimi öne almalıyız. Kızlarımız okula gitmeli, uygun eğitilmeli. TFF olarak kızlarımıza takviye vermek istiyoruz.”

“Kulüplerimiz, Ajax üzere her yıl A Kadro’ya en az 2 genç oyuncu vermeli”

Kulüplere altyapı hakkında davette bulunan Büyükekşi, şu iletisi verdi:

“Barcelona Lideri Joan Laporta diyor ki; “Biz oyuncu yetiştiririz, Altın Top mükafatı alır. Real Madrid ise o oyuncuları transfer eder.” Biz Türk futbolu olarak oyuncu yetiştirmeliyiz. Oyuncu havuzumu geliştirmeliyiz. Kulüplerimiz, Ajax üzere her yıl A Kadro’ya en az 2 genç oyuncu vermeli. 85 milyon nüfusumuz var. Çok bedelli oyuncular çıkacaktır. Kâfi ki helva yapmayı bilelim.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir