Korkutan açıklama! Gelgit hareketleri, buzul erimesini hızlandırıyor

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Küresel ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları daima olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye gerçek ilerliyor.

Küresel ısınmanın neden olduğu tesirlerin net bir halde görüldüğü Antarktika’da, buzul kayıpları daha fazla yaşanıyor.

Uzmanlar, değişen iklim nedeniyle hem atmosferin hem de okyanusların ısındığına işaret ederek, buz sahanlığının erime suratının artabileceği konusunda uyarıyor.

Gelgitler erimeyi hızlandırıyor

Kaliforniya Üniversitesi ile ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) ortak yürüttüğü çalışmada, Grönland’daki büyük bir buz kütlesinin, gelgit hareketleri nedeniyle daha süratli eriyerek deniz düzeyindeki yükselme oranını hızlandıran bir tesire neden olduğuna dair sonuçlara ulaşıldığı belirtildi.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirisi’nde yer alan çalışmada bilim insanları, kuzeybatı Grönland’daki büyük bir buzulun okyanus gelgitleriyle etkileşime geçtiği ve bu hareketin daha evvel açıklanmayan bir erime potansiyeline imkan sağladığı bildirildi.

Uydu radar bilgileri kullanılarak elde edilen sonuçlarda, Petermann isimli buzulun kara ile kontağının koparak okyanusta yüzmeye başladığı, toprak ile birleşme sınırının gelgit döngüleri sırasında kıymetli ölçüde kaydığı ve taban kısmına sıcak deniz suyunun girip buzulu eritmesine yol açtığı tespit edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir