ABD, Rusya’ya ilişkin 20 yıllık casus yazılım ağını çökertti

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
AA

ABD Adalet Bakanlığı, Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) ilişkin olduğu bilinen ve 20 yıllık bir geçmişe sahip berbat hedefli yazılım ağının çökertildiğini açıkladı.

Açıklamada, Rusya’nın 50 ülkedeki yüzlerce virüslü bilgisayardan hassas bilgileri elde etmek için 2004’ten bu yana kullandığı gelişmiş “Snake” (Yılan) isimli yazılım ağının FBI tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

FBI MEDUSA Operasyonu’nun “Kremlin destekli” bilgisayar korsanlarının casus yazılımının fonksiyonelliğini kendi aleyhine çeviren ve programı kendi kendine imha etmeye zorlayan “Perseus” isimli dijital bir araç sayesinde gerçekleştirdiği bildirildi.

Bilgisayarlardan bilgi çalıyordu

Yetkililer, makus gayeli yazılımın, Rusya istihbarat güçlerinin NATO üyesi hükümetler, gazeteciler ve finans ve teknoloji bölümlerine ilişkin bilgisayarlardan bilgi çalarak diğer bir platforma aktardığını belirtti.

MEDUSA Operasyonu sayesinde, berbat maksatlı yazılımı yaymak için kullanılan “önemli sayıda sanal altyapının” devre dışı bırakıldığı ve bunun kelam konusu yazılımın yine kullanılmasının çok zorlaştıracağı kaydedildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir