Konya’da Karapınar GES’in açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak

Gündem May 01, 2023 Yorum Yok
AA

Karapınar Güneş Gücü Santrali (GES) Türkiye’nin yerli teknolojiyle hayata geçirilmiş birinci, Avrupa’nın en büyük güç santrali.

Proje, Türkiye’nin yenilenebilir ve sürdürülebilir güç gereksinimini karşılamak ismine hayata geçirilmiş en büyük yatırımların başında gelirken, iklim değişikliğinin sonuçlarıyla da direkt çaba ediyor.

TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Lideri ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, yaptığı açıklamada, tesiste heyetim ve montaj çalışmalarının tamamlandığını anımsattı.

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak

Elektrik üretiminin başladığı Karapınar GES’in açılışa hazır olduğunu aktaran Altunyaldız şöyle konuştu:

2 Mayıs Salı günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’yı teşrifleriyle hizmete alıyoruz. Aslında güç üretiyor ancak bir merasimle inşallah Cumhurbaşkanımız, bunu ülkemize, Konya’mıza armağan edecek.

“Alan prestijiyle Avrupa’nın en büyüğü”

Altunyaldız, Türkiye’nin yenilenebilir enerjiyi en önde yöneten ülkelerden olmak istediğini, Konya’nın da bu alanda merkez olduğunu belirterek şöyle devam etti:

İçinde bulunduğumuz güneş güç santrali, 20 milyon metrekare büyüklüğe sahip, 3,3 milyon panel kullanıldı. Toplam yatırım büyüklüğü 1 milyar dolar. 1350 megavatlık bir şurası güce sahip. Alan prestijiyle Avrupa’nın en büyüğü. Üretim hacmi prestijiyle da 3 milyar kilovatsaat bir güç. Yıllık 2 milyondan fazla nüfusun elektrik masrafını karşılayabilecek. Neredeyse Konya’mızın elektrik muhtaçlığının tamamına yakınını karşılayacak. Burası yapısı, büyüklüğü, yerli ve ulusal panelleri prestijiyle çığır açan, Türkiye’de güç güvenliğinde çığır açan bir santral pozisyonunda. Yeşil kalkınma stratejimiz çerçevesinde yıllık 1,5 milyon tondan fazla da karbondioksit salınımını engelleyecek bir yatırımdır. Yeşil ve inançlı bir yatırım.

“3 milyon 256 bin 78 güneş paneli kullanıldı”

Enerji İşletmeler Yöneticisi Burak Hakikat da santralin devreye alındığını ve Bakanlık kabulü yapıldığını kaydetti.

Tam kapasiteyle üretime geçilmesinin akabinde resmi açılışın beklediğini lisana getiren Yanlışsız, “Devletimize ve milletimize çok yararlı, yeşil güç. 2 milyon kişinin güç gereksinimini buradan karşılayacağız. Avrupa’nın en büyük güneş gücü santrali, dünyanın da en büyük güneş gücü santrallerinden biri burası.” diye konuştu.

“Santralimizde 3 milyon 256 bin 78 güneş paneli kullanıldı”

Tesiste açılışa yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Hakikat, şu bilgileri paylaştı:

Burası kullanılmayan boş bir topraktı, buraya katma kıymet sağladı. Artık son rötuşları yapıyoruz. Proje mühletince yaklaşık 1000 kişi istihdam edildi. Şu anda 150 şahısla ilçede istihdama katkı sağlayacak. Santralimizde 3 milyon 256 bin 78 güneş paneli kullanıldı. Bunların hepsi yüzde 80 yerlilikle, Ankara’da üretildi ve buraya getirildi. Biz de devreye aldık, çalıştırıyoruz. Bizim için de çok gurur verici bir tablo. Burası 20 milyon metrekarelik bir alan, yaklaşık 2 bin 800 futbol alanı büyüklüğünde. Müdafaayla yükümlü olduğumuz tel çit etrafı da yaklaşık 33 kilometre. Çok devasa bir alan.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir