Kanseri ikinci sefer atlatan bayan “İyileşmeye inanın” daveti yaptı

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
AA

Edirne’de yaşayan ve göğüs kanseri ve akciğer kanserini yüksek moral ve başarılı tedaviyle atlatan Zeynep Öven, gayretiyle başka hastalara da örnek oluyor.

Meme kanserini atlattı

İl Sıhhat Müdürlüğü muhasebe ünitesinde çalışan 51 yaşındaki Öven, 22 yıl evvel yakalandığı göğüs kanserini atlattıktan sonra geçen yıl akciğer kanseri olduğunu öğrendi.

Akciğer kanserini de yüksek moralle yendi

Kanserle çabada her vakit moralini yüksek tutan Öven, ilaç tedavisi, radyoterapi ve kemoterapiyle akciğer kanseriyle gayretini kazandı.

Öven, AA muhabirine, 22 yıl evvel göğüs kanserine yakalandığını, ameliyat ve ilaç tedavisiyle sıhhatine kavuştuğunu söyledi.

“Sağlığıma kavuştuğum için mutluyum”

Geçen yıl yaz aylarında denetim için gittiği sıhhat merkezinde akciğer kanseri teşhisiyle yüz yüze kaldığını anlatan Öven, “Hızlı bir tedavi süreci başladı. Şu anda stabil bir durumdayım, 3 aylık denetimlerim var. Sıhhatime kavuştuğum için memnunum.” dedi.

Öven, kanser hastalığına yakalanmanın dünyanın sonu olmadığını erken teşhis, uygun tedavi ve yaşama olumlu bakarak şifa elde edilebildiğini vurguladı.

“İyileşmeye inanmalı ve savaşmalı”

Her iki kanser hastalığında da yılmadan gayret ettiğini lisana getiren Öven, şunları kaydetti:

“Kanserin ismi dahi aslında korkutucu. Maalesef mevti çağrıştırıyor. Birinci başlarda benim için de çok zordu fakat sonrasında üzülmenin, ağlamanın, isyan etmenin yararı olmayacağını düşündüm. Bana yararı olan olumlu bakış açısı, müspet bakış açısı, güzelleşmeye inanmak ve savaşmak. Bunlar tedaviye en değerli dayanaktır. Değerli olan hastanın kanser karşısındaki durumu. 22 yıl evvel hekimlerim ‘iyileşmenin yüzde 50’si moraldir’ demişti. Bu hala aklımda. Ben akciğer kanserine yakalandığım vakit da bu anlayışla hareket edip, elimden geldiği kadar gayret ettim. İki sefer kanseri yendiğim için memnunum. Geleceğe daha umutlu bakıyorum.”

“Moraliniz her vakit yüksek olmalı, bunu yapmak güç lakin diğer bir yolu yok”

Öven, etrafında kanser teşhisi konmuş bireylerle konuşarak onlara dayanak vermeye çalıştığını da söz etti.

Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkati çeken Öven şunları söyledi:

“Onlara kendimden örnekler vererek yol göstermeye çalışıyorum. Güzelleşmenin yüzde 50’si moral, yüzde 50’si ilaç tedavisi. Moraliniz her vakit yüksek olmalı, bunu yapmak sıkıntı fakat diğer bir yolu yok. Negatif olmanın, üzülmenin bir yararı var mı diye düşünmek gerekli. Kar ziyan hesabı yapmaları ve buna nazaran hareket etmeleri gerek.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir