Ağrı Dağı’nın kuzeyinde 200 kuş tipi tespit edildi

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Yurdun en yüksek noktasındaki Ağrı Dağı Ulusal Parkı’nın Iğdır tarafında bulunan, dağın doruğundaki buzulların suyuyla beslenen Karasu Sulak Alanı, birçok yaban hayvanına konut sahipliği yapıyor.

Kemirgen, sürüngen, göğüslü ve amfibi çeşitliliğinin olduğu sulak alanda en fazla cins sayısı ise kuşlarda bulunuyor.

Türkiye’deki en kıymetli 3 göç rotasından biri pozisyonundaki kuzey göç rotasında yer alan sulak alan, her ilkbahar ve sonbaharda çok sayıda göçmen kuşa konut sahipliği yapıyor.

Şimdiye kadar 200 kuş tipi kayda geçildi

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Şube Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi, KuzeyDoğa Derneği ve gönüllüler tarafından bölgede çabucak her gün yapılan müşahedeler sayesinde alanda bugüne kadar 200 kuş tipi kayıt altına alındı.

Dünya Tabiat ve Doğal Kaynakları Müdafaa Birliğince (IUCN) kırmızı listeye alınmış cinslerin de ortalarında bulunduğu kuşlar, alanı gerek hayat gerekse mola maksatlı kullanıyor.

Alan, kuş bilimine ışık tutuyor

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik, Karasu’nun kuş bilimi açısından değerli bir alan olduğunu söyledi.

Özellikle göç vakitlerinde bu alanda ağır çalışma yürüttüklerini tabir eden Çelik, sayının yapılacak müşahedelerle daha da artacabileceğini lisana getirdi.

Türkiye’nin Ermenistan, Nahçıvan ve İran hudut sınırındaki alana bu ülkelerdeki kuş çeşitlerinin de geldiğine işaret eden Çelik, bu durumun kuş çeşitlerinin artmasında değerli etken olduğunu kelamlarına ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir