Kahramanmaraş’ta tarım alanları ikiye ayrıldı

Genel Nis 07, 2023 Yorum Yok
AA

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılardan Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Güzelyurt ve Çiğli mahalleleri de etkilendi.

Bölgedeki tarım alanlarında derin yarıklar ve kaymalar meydana gelirken, ekinlerin sulamasında kullanılan kanallarının bir kısmı yaklaşık 8 metre kaydı.

Güzelyurt Mahallesi sakinlerinden Hamza Tatlıpayan, sarsıntıda tarlalarda yaklaşık 2 metre derinliğinde yarıklar oluştuğunu söyledi.

“Kanal 8 metre sağa kaydı”

Tarlalardaki yarıklar nedeniyle sulama yapamadıklarını belirten Tatlıpayan, şunları söyledi:

Tarlaların kimi bölgeleri 1-2 metre yükseldi, kanallar kaydı, çok büyük felaket oldu. 8 metre kaydırmış kanalı. Tarlayı ortadan iki bölmüş, tarlalar birbirine girmiş. Kanal sol taraftan geçiyordu 8 metre sağa kaymış. Bu yarık beni boyluyordu bir hafta, 10 gün evvel yağan yağmurlar yarığın bir kısmını doldurmuş.

“Tarlamız ikiye ayrılmış”

Çiğli Mahallesi’nden Mehmet Ongan da sarsıntıdan sonra tarlalarının biçimlerinin değiştiğini vurgulayarak, şu tabirleri kullandı:

Çok büyük felaket yaşadık. Yarıklarından ve yükselmelerden ötürü sulamada dertler var. Grup biçerken bayağı sorun olacak. Tarlamız ikiye ayrılmış, 7-8 metre kaymış.

Okul bahçesinde de yarıklar oluştu

Depremlerin akabinde Türkoğlu ilçesine bağlı Şekeroba Mahallesi’ndeki Şekeroba Yunus Emre Ortaokulu’nun bahçesinde de yarıklar ve yükselmeler meydana geldi.

Mahalle sakinlerinden Ali Körük, sarsıntıda bahçede okula ilişkin eski bir binanın da yıkıldığını söyledi.

Okul bahçesinin bir tarafının yaklaşık 1 metre yükselirken, öbür tarafından çöktüğünü anlatan Körük, bahçede yarık oluştuğunu kaydetti.

Okulda tahsil gören Nurgül Dut da okul bahçesinde bulunan konteynerde eğitim aldıklarını belirterek, sarsıntıda bahçelerinde hasar oluştuğunu tabir etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir