Japonya, yarı iletken kesimine satışı üçe katlamayı hedefliyor

Siyaset Haberleri Nis 06, 2023 Yorum Yok
AA

Japonya yatırım yaparak bir kesimini 2023 yılına kadar “dünyada vazgeçilmez” yapmayı hedefledi.

Japonya’da İktisat Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) birinci olarak 2021’de hazırlanan Yarı İletkenler ve Dijital Sanayi Stratejisini 2023 yılı içinde gözden geçirmeyi planlıyor.

Satış oranlarını üçe katlama planları yapılıyor

Japon hükümeti yarı iletken, modül ve materyal üreticisi firmaların satış oranlarını üçe katlayarak 15 trilyon yene (113 milyar dolar) çıkarmayı hedefliyor.

Yatırım yoluyla satışların artırılması hedefleniyor

Buna nazaran yatırım yoluyla yarı iletken ile buna ait kesim ve gereçlerinin imalatçısı firmaların satışlarını 2030’a kadar üçe katlayarak 15 trilyon yene çıkarılması istenecek.

11 trilyon yen yatırım ihtiyacı

Yeni stratejide METI, kelam konusu dala, gelecek 10 yıl içinde Ar-Ge alanı dahil kamu ve özel bölümün 11 trilyon yen yatırım muhtaçlığını vurgulayacak.

Firmaların satışları 5 trilyon olarak kayda geçti

2020 yılında Japonya’daki yarı iletken, modül ve gereç üreticisi firmaların satışları 5 trilyon olarak kayda geçti. Bu oran global pastanın yüzde 10’una tekabül ediyor.

Japonya’nın başşehri Tokyo’nun elektronik kasabası olarak tanınan Akihabara kültürle teknolojiyi buluşturuyor. Asıl ismi “Akiba ga Hara” (güz yaprağı merası) olan, başşehrin Çiyoda ilçesinin kuzeydoğusundaki kasaba, elektronik tutkunlarının uğrak noktası.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir