Global piyasalar datalara odaklandı! 5 Nisan iktisat gündemi

Siyaset Haberleri Nis 06, 2023 Yorum Yok
AA

Bugün global piyasalarda çok ağır data akışı olacak.

Bu datalar piyasalara tesir edecek.

Analistler, bugün Almanya’da fabrika siparişleri, dünya genelinde hizmet kesimi ve bileşik PMI ile ABD’de ADP özel bölüm istihdamı bilgilerinin takip edileceğini belirtiyor.

ABD’de artan resesyon tasaları, global piyasalarda hakim olacak.

Resesyon tasaları hakim

Dünya genelinde yavaşlayan ekonomik aktiviteyle birlikte resesyon tasaları varlık fiyatları üzerinde tesirli olmaya başladı.

Dün ABD’de açıklanan datalara nazaran, JOLTS Açık İş Sayısı şubatta bir evvelki aya kıyasla 632 bin azalarak 9 milyon 931 bine düştü. Beklentilerin gerisinde kalan açık iş sayısı, Mayıs 2021’den bu yana birinci sefer 10 milyonun altına indi. Ülkede fabrika siparişleri de şubatta yüzde 0,7 düşüşle piyasa beklentilerini karşılayamadı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına son verebileceğine yönelik beklentilerin öne çıkması tahvil piyasalarında da alış yüklü seyrin güçlenmesine sebep olurken, ABD’nin 2 yıllık tahvil faizi dün yaklaşık 14 baz puan gerileyerek yüzde 3,83’e inmesinin akabinde yeni günde yüzde 3,87’de dengelendi.

Altının ons fiyatı yüzde 1,81 dolarda

Söz konusu durumla birlikte pahalı metallerde de alış yüklü bir seyir izlenirken, dün altının ons fiyatı yüzde 1,81, gümüşün onsu ise yüzde 4,2 kıymet kazanarak sırasıyla 2.020 ve 25 dolar oldu.

Bugün Çin ve Hong Kong borsaları tatil

Asya borsalarında da karışık bir seyir öne çıkarken, bugün Çin ve Hong Kong borsalarında tatil nedeniyle süreç gerçekleşmiyor.

Bölge merkez bankaları siyaset kararlarını açıklamaya devam ederken, bugün Yeni Zelanda Merkez Bankası 25 baz puanlık piyasa beklentilerine rağmen, siyaset faizini 50 baz puan yükselterek yüzde 5,25’e çıkardı.

Borsa İstanbul değerlendi

Yurt içinde, dün alış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 2,99 üzerinde 4.984,11 puandan tamamladı.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar

09.00 Almanya, şubat ayı fabrika siparişleri

10.55 Almanya, mart ayı hizmet kesimi ve bileşik PMI

11.00 Euro Bölgesi, mart ayı hizmet dalı ve bileşik PMI

11.30 İngiltere, mart ayı hizmet bölümü ve bileşik PMI

15.15 ABD, mart ayı ADP özel kesim istihdamı

15.30 ABD, şubat ayı dış ticaret dengesi

16.45 ABD, mart ayı hizmet dalı ve bileşik PMI

17.00 ABD, ISM hizmet kesimi PMI

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir