Sarsıntı bölgesindeki sertifikalı tohum dayanakları iki katına çıktı

Siyaset Haberleri Nis 06, 2023 Yorum Yok
AA

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle ziyan gören ve afet bölgesi ilan edilen yerlerde ekim ve dikim yapan çiftçilere sertifikalı tohum kullanım dayanakları yüzde 100 artırıldı.

Karar, Resmi Gazete’de

“2022 Yılında Yapılacak Ziraî Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Dayanağına Ait Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı”, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Değişiklikle, sertifikalı tohum kullanım takviyelerine ait düzenlemeye gidildi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı arazilerinde

Buna nazaran, 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılar nedeniyle ziyan gören ve afet bölgesi ilan edilen yerlerde, yurt içinde üretilip sertifikalandırılan tohumu kullanarak 2023 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı yerlerinde ekim ve dikim (2022 yılı güzlük ekim/dikim ile 2023 yılı ilkbahar/yazlık ekim/dikim) yapan çiftçilere mevcut Cumhurbaşkanı Kararı’nda belirtilen ünite destekleme ölçüleri yüzde 100 artırılarak ödenecek.

Ödenen dayanak miktarları

Mevcut Karar’a nazaran, sertifikalı tohum dayanağı dekar başına arpa, buğday, çavdar, çeltik, tritikale ve yulafta 50 lira, aspirde 10 lira, fiğ, korunga, soya, yem bezelyesinde 45 lira, kolzada 30 lira, kuru fasulye ve mercimekte 60 lira, nohutta 50 lira, patateste 200 lira, susamda 8 lira, yer fıstığında 34 lira ve yoncada 60 lira olarak ödeniyor.

Yağlık ayçiçeği tohumunu kullanarak ekim yapan çiftçilere dekar başına 135 lira sertifikalı tohum kullanım desteği

Ayrıca, yer altı sularının yetersiz düzeyde ve su kısıtı olduğunun Tarım ve Orman Bakanlığınca tespit edildiği havzalarda 2023 üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı yerlerinde yurt içinde üretilip sertifikalandırılan yağlık ayçiçeği tohumunu kullanarak ekim yapan çiftçilere dekar başına 135 lira sertifikalı tohum kullanım dayanağı ödemesi yapılacak.

Havzalara nazaran destek

Kararla, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında havzalara nazaran desteklenecek eser listesi de değiştirildi.

Buna nazaran, Aksaray-Güzelyurt, Hatay-Kumlu, Hatay-Reyhanlı, Mardin-Artuklu, Mardin-Derik, Mardin-Kızıltepe, Nevşehir-Acıgöl, Nevşehir-Derinkuyu, Niğde-Bor, Niğde-Çiftlik, Niğde-merkez ve Şanlıurfa-Viranşehir havzalarında desteklenecek eser listesine ayçiçeği dahil edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir