İzmir’de Hülya’yı öldüren eşi: Vurulduğunu bile anlamadım

Genel Nis 22, 2023 Yorum Yok
DHA

İzmir’in Bornova ilçesi Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde ayakkabı nakış atölyesi sahibi, 2 çocuk annesi Hülya Şellavcı Yeğin’e ulaşamayan yakınları, geçen yıl 22 Ekim’de, iş yerine gitti.

Saat 00.30 sıralarında gittikleri iş yerinde 52 yaşındaki Yeğin’i kanlar içerisinde bulan yakınlarının haber vermesi üzerine bölgeye polis ve sıhhat grubu sevk edildi.

Sağlık takımının yaptığı denetimde, tabancayla vurulan Yeğin’in hayatını kaybettiği belirlendi.

Polis, kuşkulu olarak Yeğin’in boşanma davası açtığı, ikinci eşi 59 yaşındaki Kaffar Yeğin’i yakalamak için çalışma başlattı.

Uzaklaştırma kararı çıktı

Hülya Şellavcı Yeğin’in, 6 ay evvel evlendiği Kaffar Yeğin hakkında, tehdit edildiği gerekçesiyle 4 kere hata duyurusunda bulunduğu ve uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya çıktı.

Olaydan 3 gün sonra İzmir 16’ncı Aile Mahkemesi’nce Kaffar Yeğin hakkında 30 günlük zorlama mahpus kararı verildi.

Ayrıca Kaffar Yeğin’in, olay günü Hülya Şellavcı Yeğin’in öldürüldüğü atölyeye yakın bölgelerde imgeleri ortaya çıktı.

Polis, kaçan Kaffar Yeğin’i, 8 Kasım’da Konak ilçesi Fatih Mahallesi’nde, saklandığı arkadaşı M.G.’nin (67) meskeninde yakaladı.

Yeğin ve arkadaşı gözaltına alındı.

Adliyeye sevk edilen Kaffar Yeğin, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı, arkadaşı M.G. ise hür bırakıldı.

Cinayetten evvel yargılandığı dava

Cinayetten evvel hakkında çeşitli suçlamalar olan Kaffar Yeğin ile ilgili birinci iddianame, ‘kadına karşı tehdit’, ‘hakaret’, ‘ısrarlı takip’ ve ‘basit yaralama’ üzere cürümlerden hazırlanırken, 13 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

Sanık Kaffar Yeğin, 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, geçen 13 Mart’ta yargılanmaya başladı.

Duruşmada, dava evrakının Hülya Şellavcı Yeğin’in öldürülmesiyle ilgili davayla birleştirilmesi için yazı gönderilmesine karar verildi.

Bu dava sürerken sanık Kaffar Yeğin hakkında ‘eşi tasarlayarak taammüden öldürme’ suçlamasından ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahla gece vakti yağma’dan 15 yıla kadar mahpus, ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma yahut bulundurma’ hatasından 3 yıla kadar mahpus istemiyle, 14 Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dava daha açıldı.

Davanın birinci duruşması dün görüldü.

Çok sayıda bayan da vardı

Duruşma salonunda fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle dava, İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü.

Duruşmaya tutuklu sanık Kaffar Yeğin, Hülya Şellavcı Yeğin’in kızı Buse Aktürk, oğlu Bartu Uthan, damadı ve ailenin avukatı Ensar Aktürk’ün de ortalarında bulunduğu taraf avukatları ile müdahil olan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Karabağlar Kent Kurulu Bayan Meclisi Şiddetle Uğraş Kümesi, Hülya’nın akrabaları ve çok sayıda bayan da duruşmayı takip etti.

Duruşmada savunma yapan Kaffar Yeğin, Hülya Şellavcı ve ailesine hakaret etmediğini, tehditlerde bulunmadığını söyledi.

“Vurulduğunu anlamadım”

İfadesinde daima tabanca taşıdığını da belirten sanık Yeğin, “Olay günü Hülya Şellavcı Yeğin, bana hakaret etti, tartıştık. Bu sırada kazara tabancam bir anda ateş aldı. Vurulduğunu bile anlamadım.” dedi.

Ardından kelam verilen öldürülen Hülya Şellavcı Yeğin’in kızı Buse Aktürk, şikayetçi olduğunu vurgulayıp, sanık Yeğin’in annesini ve ailesini tehdit ettiğini, bu nedenle annesinin biber gazıyla gezdiğini söyledi.

Hülya Şellavcı Yeğin’in oğlu Bartu Uthan ise kendisi askerdeyken annesinin boşanmak istediğini lakin sanığın bunun karşılığında para istediğini kendisine ilettiğini söyledi.

Ailenin avukatı Ensar Aktürk ise Hülya’nın 5 kere karakola başvurduğunu, isimli makamların kâfi önlemi almadığı için sanığın 4 kere muhafaza kararını ihlal ettiğine dikkati çekti.

Mütalaa hazırlanacak

Yeğin’in üzerinde bulunan paranın olay yerinden aldığı Hülya Şellavcı Yeğin’in çantasında bulunan para olabileceği gerekçesiyle paranın sanığa iade edilmemesini talep etti.

Tanıkların da dinlenmesinin akabinde mahkeme heyeti; sanığın tutukluluk halinin devamına ve 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘ısrarlı takip’ davasının yargılamayı uzatacağı gerekçesiyle, evraka eklenme talebini reddine karar verdi.

Sanığın üzerinde bulunan paranın iade edilmemesi talebini de reddeden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada temel hakkında mütalaa hazırlanacağını belirtip, duruşmayı erteledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir