İslahiye’deki afet konutlarının çatısı göründü

Gündem May 20, 2023 Yorum Yok

Asrın felaketinin üzerinden 3 ay geçti…

11 vilayette büyük yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılar, binlerce can aldı, yuvaları yerle bir etti.

Devlet-millet el ele verdi, afetin yaralarını sarmaya çalıştı.

Afet konutları yükseliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bize 1 yıl müsaade edin” kelamıyla harekete geçen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı konutları bir bir yapmaya başladı.

Geçen müddet zarfında binlerce köy meskeni depremzedelere tahsis edilirken, felaket sonrası imaline süratle başlanan afet konutları da neredeyse teslim kademesine geldi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “asrın felaketi” 6 Şubat sarsıntılarının en çok hissedildiği merkezlerden olan Gaziantep’in İslahiye ilçesinde imaline başlanan sarsıntı konutlarının tamamlanmakta olduğunu bir görüntü çalışmasıyla duyurdu.

“Kurban Bayramı’na 360 dairenin kaba inşaatını tamamlamış olacağız”

“Yükselen Anadolu” vizyonu ekseninde, kentlerin afetlere karşı dirençli hale getirildiğinin söz edildiği görüntü paylaşımında, İslahiye’de üretimine başlanan zelzele konutlarının süratle tamamlandığı belirtildi.

Resmi toplumsal medya hesabından görüntüyü paylaşan ve sürdürülen çalışmalara dair açıklamada bulunan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Deprem bölgesindeki şantiyelerimizde çalışmalar tam gaz. İslahiye’deki afet konutlarımızın çatısı göründü. Kurban Bayramı’na 15 blokta 360 dairenin kaba inşaatını tamamlamış olacağız.” dedi.

Deprem konutlarının son hali

Videoda, zelzele konutlarının yeni halleri ile süren inşaat çalışmalarından imajlar yer aldı.

Hazırlanan görüntüde inşaat çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Bakanlık yetkilisi de, “İslahiye’de 408 tane konut yapıyoruz. 17 tane blok var. 17 bloğun 2 adedinin çatısı tamamlandı. 5 binamızın kaba inşaatı tamamlandı, 3 binamızın da kaba inşaatı devam ediyor. Bu binalar, radye temel üzerine perde kalıp sistemiyle yapılan betonarme binalardır, çok emniyetli binalardır. Rastgele bir zelzele esnasında vatandaşlarımızın çok rahat oturabileceği, hiçbir biçimde çekinmeyecekleri binalar yapılıyor. Tıpkı vakitte toplumsal alanları olan, yeşil alanları olan, her şeyi düşünülmüş siteler bunlar.” sözlerine yer verildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir