Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, İstanbul trafiğinin kilitlenme sebeplerini açıkladı

Gündem May 20, 2023 Yorum Yok

Türkiye, genel seçimlerin heyecanını yaşarken bir taraftan da lokal idarelerde yaşanan aksamalar vatandaşın hayatını zorluyor.

Özellikle İBB’nin 2019 yılından AK Parti’den CHP’ye geçmesiyle birlikte vatandaşlar hizmete hasret kaldı.

Bu süreçte AK Parti periyodunda başlatılan birçok projenin üzerine beton dökülürken vatandaşların hayat standartları gerilemeye başladı.

İstanbulluların sıkıntısı: Trafik

Bu sıkıntılardan en değerlisi ise gündelik hayatımızı zorlayan trafik sorunu.

Bağılar Belediye Lideri ve İBB Ulaşım ve Trafik Komitesi Lideri Abdullah Özdemir bu bahis hakkında kıymetli tespitlerde bulundu.

Başkan Özdemir İBB’nin yapmadığı projeleri anlattı

Cansu Canan Özgen moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve yapılacak projeleri anlatan Abdullah Özdemir, İstanbul trafiğinin dünya genelinde tepeye ulaştığını belirtti.

AK Parti devrinde dünyadaki mega kentler ortasında 5’inci sırada yer aldıklarını belirten Özdemir, şu an ise İstanbul’un 1’inci sıraya yerleştiğini söyledi.

Yaşanan bu trafik sıkıntısının İBB’den kaynaklandığını belirten Özdemir, yapılmayan metro çizgilerinin ve yan yolların trafiği bu derece sıkışık hale getirdiğini belirtti.

“İstanbul dünyada trafikte bekleme müddetinde tepeye çıktı”

İBB’ye yapılmayan projeler üzerinde yüklenen Özdemir şu tabirleri kullandı:

Ulaşım konusunda İstanbul’un trafiği tekrar tepelere çıktı. Biz dünyada 4’üncü yahut 5’inci sıralardaydık. Lakin maalesef belli yatırımlar eskisi üzere ilerlemediği için gerilere düşmeye başladık ve dünyada trafikte beklemede ise doruğa çıktık. Ben bunun nedeni olarak metroların ve karayolların büyükşehir belediyesi tarafından gereğince yatırım yapılmadığını söylemek istiyorum.

“Ben yaptım diyerek reklamını yapıyor”

Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir’in açıklamalarından öne çıkan satır başları şu biçimde:

Mesela Bağcılar’da Kirazlı- Halkalı Metro’su var. Büyükşehir belediyesi, AK Parti periyodunda başlattı, ihale etti ve yüzde 4’ünü tamamladı. Ancak üç yılda sadece yüzde 7’ye kadar ilerleyebildi. Bu yüzden ihale iptal oldu. Biz şu an büyük obruklarla Bağcılar ve Küçükçekmece’de yaşıyoruz. Küçükçekmece halkı da bundan çok muzdarip ve 180 milyon lirası da büyükşehir belediyesi kasasına girmişken. Burada bu kaynakların yanlışsız kullanılmamasından ötürü mağdur edilmiş vatandaşlar var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AK Parti periyodunda 12 metro sınırı devretti yeni idareye. Bunlardan birisi tamamı bitmiş, yalnızca test sürüsü yapılacak olan Mahmutbey- Mecidiyeköy Metrosu’ydu. Ekrem Beyefendi geldikten sonra kurdelesini kesti 11’e düştü. Lakin ben yaptım diyerek reklamını yapıyor.

“İBB yapamayacağım diye yazı yazdı, bakanlık onu da yaptı”

İkinci Başakşehir- Kayaşehir Metrosu. Bağcılar’dan, Kirazlı’dan, Mahmutbey’den Metrokent’e giden bir sınır yani o bölge için çok kritik bir sınır. Bilhassa Çam ve Sakura Hastanesi’ne ulaşım için kritik bir ehemmiyete sahipken, pandemi öncesi yan yolları büyükşehir belediyesi tarafından yapılmadığı için mağduriyet olmuştu lakin bakanlık anında olayı çözmüştü. Sonrasında büyükşehir belediyesi 1, 1.5 yıl bekletti, sonra yapamayacağım diye yazı yazdı ve bakanlık onu da yaptı. 2.5 senede yüzde 5’ten devraldığı metroyu, bakanlık 2.5 senede yüzde 100’e getirdi.

“Bir taraf yüzde yüzde 5’ten yüzde 100’e çıkartıyor, bir taraf ise 1’den 5’e çıkartıyor”

Bir öteki bizim için çok kıymetli olan bir metro var. Mahmutbey’den Esenyurt’a giden metro. Bu metro hattıda AK Parti periyodunda ihale edildi. İhalesi yapılmış hiç bir mani yok, 220 milyon lirası da büyükşehirin kasasına girmişken yüzde 1’den devralınan metronun şu anki ilerlemesi yüzde 5. Bakın bir taraf yüzde yüzde 5’ten yüzde 100’e çıkartıyor, bir taraf ise 1’den 5’e çıkartıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir