İlber Ortaylı, Vakit Kaybolmaz kitabında gençlere vakit kavramının bedelini hatırlatıyor

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Türkiye’de tarihi sevdiren kişi olarak bilinen Prof. Dr. İlber Ortaylı, yazmaya üretmeye devam ediyor. Pek çok kitabın muharriri olan Ortaylı derin bilgi hazinesiyle bizlere, topluma fener oluyor.

Özellikle gençlerin yakın ilgi duyduğu İlber Ortaylı da bu ilginin farkında olmalı ki sık sık gençlere tekliflerde bulunuyor. Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabında gezdiği, gördüğü, yerleri anlatırken, gençlere okuma tekliflerinde de bulunmayı ihmal etmedi.

İlber Ortaylı ile yaptığı söyleşileri Vakit Kaybolmaz isimli kitapta toplayan gazeteci Nilgün Uysal, ünlü tarihçiyle tadına doyulmaz bir sohbet yaptı. Hayata, kitaba dair pek çok husus başlıklarının yer aldığı Vakit Kaybolmaz kitabını bir solukta ve keyifle okuyacaksınız.

İlber Ortaylı hem öğretiyor hem de eğlendiriyor. Günümüzde vakit kavramının içinin boşaltıldığını vurgulayan ünlü tarihçi, bu kitapta vakit ve olgusunun değerinin üzerinde duruyor.

Zamanın kaybolmadığını bunun insanın elinde olduğunu anlatan Ortaylı; gençlere vakitlerini uygun ve hakikat kullanması tarafında telkinlerde bulunuyor. Zira Ortaylı’ya nazaran vaktin yerini hiçbir şey doldurmaz ve asla geri getirilemez. Kronik Kitap etiketiyle raflarda yer alan bu pahalı yapıtı okumanızı öneriyoruz.

Sayfa: 592

Ortaylı;

“Zamanın kayboluşu yoktur”

İstanbul aşığı bir bilge

Yaşam deneyimini paylaşmayı seven, vakti koklayan ve her yaşında kendisine farklı ödevler çıkaran, İstanbul Aşığı nadide bir entelektüel İlber Ortaylı. O, Türk tarihçiliğinin dünyadaki en kıymetli isimlerinden biri olarak yalnızca tarihseverler için değil, ömrünü hoş biçimde yaşamak isteyenlere de bir rehber oldu sürekli.

Tecrübeler kitabı

İlber Ortaylı’nın yaşamöyküsünü okurlara sunan Vakit Kaybolmaz, ırmak söyleşi lezzetini her yaştan okura tattırırken bir tarihçinin çocukluğunu, eğitim hayatını, yetiştiği iklimi, etrafındaki mizaçları, tutkuya dönüşmüş meşgalelerini, değişen kentlere ve ülkelere dair müşahedelerini, hasılı hayatın bütününe olan yaklaşımını da ortaya seriyor. Bu manada bir deneyimler kitabı olarak da okunabilir.

İlber Ortaylı’nın engin anıları

Zaman Kaybolmaz’ın sayfalarını çeviren tüm okurlar; İlber Ortaylı’nın engin anılar yumağını çözerken kendi hayatlarına eşsiz pratikler kazandıracak, yaşama daha farklı bir pencereden bakma imkânı bulacak, böylelikle daha manalı bir hayatın peşinden gidecekler hiç şüphesiz…

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir