İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 1 milyon 682 bin 309 haneye 10’ar bin TL ödeme yapıldı

Gündem Nis 03, 2023 Yorum Yok
DHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların vurduğu Adıyaman’da düzenlenen Afet Uyum ve Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı.

Yürütülen çalışmalara ait bilgiler alan Bakan Soylu, toplantı sonunda gazetecilere açıklama yaptı.

Deprem bölgesinde ramazan nedeniyle 1451 noktada iftar yemekleri verildiğini belirtti.

Bakan Soylu, “Sadece AFAD’ın koordine ettiği besin kolisi dağıtımı tüm sarsıntı bölgesinde 2 milyon 884 bin. Her gün zelzele bölgesinde 1 milyon 600 bin insan iftar yapmaktadır. Bölgede zelzele ve konteyner alanlarımızda şurası 1451 noktada toplu iftar yemeği veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“200 bin konteyner suramı tamamlamış olacağız”

Afet bölgesine 637 bin çadır, 46 bin 672 konteyner kurulduğunu belirten Soylu şöyle konuştu:

2 ay içerisinde 100 bin konteyner kuracağımızı söylemiştik. Bu gayemizi hala devam ettiriyoruz. Artık maksadımızı biraz daha artırıyoruz. Ondan bir ay sonra da inşallah 200 bin konteyner suramı tamamlamış olacağız. Bir bilgi daha vermem lazım. Bu esnada Çin’den 15 bini katlanır 65 bin konteyner getiriyoruz. Bunların kıymetli bir kısmını de köylere yerleştireceğiz.

“1 milyon 682 bin 309 haneye 10 bin TL ödeme yapıldı”

Afet bölgesinde güvenlik yahut asayişle ilgili rastgele bir sorun olmadığını aktaran Bakan Soylu, şöyle devam etti:

Hesaplamalarımıza nazaran vilayet dışına çıkıp öbür vilayetlerde rastgele bir halde barınan depremzedelerimizin büyük kısmı şu anda kendi vilayetlerine dönmüş durumdadır. Biz onların da gereksinimlerini karşılamak için çok büyük uğraş sarf ediyoruz. Güvenlik, asayişle ilgili rastgele bir sorunumuz yok. Az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, yıkık ve acil yıkılacak binalara 10 bin lira bir dayanak kelam konusuydu. Bu da binaların hasar tespit mevzularına nazaran veriliyor ve hasar tespit durumlarında çabucak hemen nihayete gelindi. Şu ana kadar 1 milyon 682 bin 309 haneye 10 bin TL dayanak ödemesi yapıldı. Biz bölgede elimizden gelen bütün imkanı da tüm arkadaşlarımızla bir arada ortaya koymaya çalışıyoruz. El birliğiyle bu sorunun içerisinden inşallah çıkacağız. Alandan çekilmiyoruz ve daima alandayız. Cumhurbaşkanımızın talimatları da motamot bu noktadadır.

Bakan Soylu, Hatay dışındaki afet bölgesindeki kentlerde enkazın ramazan ayı sonuna kadar kaldırılacağını ve ağır hasarlı binaların da tıpkı biçimde yıkımının süratle süreceğini kaydetti.

Süleyman Soylu, zelzele bölgesinde hayatın olağanlaşmasına kadar bulunmaya ve depremzedelerin muhtaçlıklarını karşılamaya devam edeceklerini söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir