Hamza Dağ İzmir’de 5 yıl içerisinde hayata geçirilecek projeleri anlattı

Gündem May 14, 2023 Yorum Yok
İHA

Türkiye’nin kritik seçimine sayılı saatler kaldı…

Son 20 yılda hayal ettiklerini hayata geçiren Türkiye’de 40 günde de büyük adımlara imza atıldı.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar alanda devam ederken bir öteki yandan da yeni yapılacak projelerin temelleri atılıyor.

Seçim çalışmalarında vatandaşla bir ortaya gelmeye devam eden AK Parti Genel Lider Yardımcı ve İzmir Miletvekili Hamza Dağ, çalışmalarını sürdürüyor.

Dağ ve beraberindeki heyet, AK Parti İzmir Vilayet Başkanlığında basın mensupları ile bir ortaya geldi.

Hamza Dağ, öne çıkan 16 proje hakkında bilgi verip, projelerin önümüzdeki 5 yıl içerisinde İzmir’de hayata geçirileceğini belirtti.

“2023-2024 yılında hayata geçecek”

Dağ, “Alsancak’taki tarihi elektrik fabrikası ve onun etrafını teknoloji üssü halinde restore ederek hayata geçireceğiz. Burada aralık katettik. 2023-2024 yılında hayata geçecek.” dedi.

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projesinin ne olduğunu bilmiyoruz”

İzmir Alsancak’ta bulunan tarihi elektrik fabrikasının ihalesini İzmir Büyükşehir Belediyesi almış lakin ihale iptal edilmişti.

Bu bahsin sorulması üzerine Dağ, şunları konuştu:

Belediye, Özelleştirme Yönetiminde ihaleye girmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin projesinin ne olduğunu bilmiyoruz. Havagazı Fabrikası üzere alan planlıyorlar herhalde. Bizim orada olmasını istediğimiz bahis, Bilişim Vadisi İzmir’in entegre olacağı bir iş.

Teknoloji, bilişim ve oyun sanayisinde güzel beyinlerin gelmesini sağlamak. Büyükşehir şayet bu etraftaki işte, ‘Ben de olmak istiyorum’ diyorsa birlikte yaparız. Orasının Tarihi Havagazı üzere bir alana çevrilmesinde yarar olmadığını düşünüyoruz.

İzmir-Ankara yüksek süratli treni

2025 yılında hayata geçirilecek İzmir-Ankara yüksek süratli trenin 13 milyon 300 bin yolcu, 90 milyon yük kapasitesine sahip olacağını tabir eden Dağ, ihalesinin yapılarak çalışmaların hızlandığını söyledi.

Bu sayede 14 saat süren demir yolu seyahatinin 3,5 saate ineceğini kelamlarına ekleyen Dağ, şu formda devam etti:

İzmir’de son devirde trafik güzelce arttı. Yeni kavşak ve yollar yapılmasını istek ediyoruz. Bizim uhdemizde olan ikinci etraf yolunun da projesi büyük oranda bitti. 6 milyar liraya mal olacak biçimde 2025 yılında etap etap hizmete almayı düşünüyoruz.

Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Nasıl İZBAN’la İzmir trafiğini düzeltmek İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bize nasip olduysa, bu devirde İzmir’de trafiği rahatlatmak da bize nasip olacak duruyor.

Kemalpaşa Lojistik Merkezi, Çandarlı Limanı ve Pak Güç Endüstrisi

“Kemalpaşa Lojistik Merkezi ve demir yolu irtibat çizgileri projesinin altyapısı bitti.” diyen Dağ, şu sözleri kullandı:

Burayı daha etkin hale getireceğiz. Tır gümrüğü ile ilgili süreç kelam konusu. 5 kurumun oluşturduğu şirketle uzaklık katettik. Tır gümrüğü olayını 2023 içinde İzmir’e kazandıracağız.

Dağ ayrıyeten Çandarlı Limanı projesinin uzun vakittir devam ettiğini belirterek şöyle devam etti:

Altyapıyı bitireli vakit oldu, üst yapıyla ilgili yap-işlet-devret ile hayata geçirme fikrimiz var. Pandemi öncesi çok sayıda firma ile görüşmeler oldu. Pandemiden sona da buraya ilginin arttığını görüyoruz.

Burayı topyekun projelendirme imkanı olacak. Projelendirirsek verimli olması mümkün. İnşallah Çandarlı Limanı ve Pak Güç Sanayisi projesini yaptığımızda 5 milyar dolara kadar ihracat olacak. İnşallah o bölgeyi hayata geçirmek nasip olacak.

“Karşıyaka stadı herhalde bize nasip olacak”

İzmir’de stadyumlarına değinen Dağ, şöyle konuştu:

Göztepe ve Alsancak statlarını hizmete sunduk. Karşıyaka stadı ile ilgili beklenti var lakin 2019’da lideri değişince İzmir Büyükşehir Belediye Lideri ‘Biz bunu yaparız’ dedi. Anladığımız kadarıyla hiçbir adım atılmadı, atacakları da yok.

Futbol ekibi Muhteşem Lig’e yanlışsız yol aldığında stadı İzmir Büyükşehir Belediyesini yapacak durumu yok, herhalde bize nasip olacak.

Alsancak Limanı projesi

Aziz Kocaoğlu’nun İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı devrinde Alsancak Limanı ile ilgili projeyi ortaya koyduklarını hatırlatan Dağ şunları söyledi:

O vakit trafik ağırlaşır diye yansılar geldi. Limanın tekrar projelendirilmesi, sonra da bunun sunulması durumu ortada. Bunu, kamuoyuna paylaştıktan sonra reaksiyonlara nazaran hayata geçirme durumu olacak.

İzmir Çeşme Turizm Projesi

İzmir Çeşme Turizm Projesi hakkında bilgi veren Dağ, mahkeme süreci ile ilgili şunları söyledi:

Mahkeme kararı olduktan sonra hepsinde revize oldu. Su ile ilgili mevzular bakan beyefendi tarafından açıklandı. Oranın doğal yapısının bozulmaması bizim en değerli işlerimizden biri. Birçok alanı projeden çıkarttık. Mahkeme kararı üzerine projelendirmeler revize edilecek.

Bakanımız inanılmaz bir bağlantıyla süreci yürütüyor. Her seferinde projeyi revize etti. Son gelinen noktada yapılan bir tenkit benden hayal kırıklığı oluşurdu. CHP’li milletvekili arkadaş, ‘Ben hayatımın 3 ayını Çeşme’de geçiriyorum. Milletvekilliğim bitince Çeşme’de yaşayacağım.

Benim hayatımı etkileyecek mi?’ dedi. Bu motivasyonla hareket ederseniz hangi projeyi sunarsak sunalım karşı olunacağı aşikâr. İzmir turizmini geliştirmemiz lazım. İstihdamı geliştirmemiz lazım.

Bunu yaparken de etrafa de hassas olalım, su sıkıntısını de çözelim diye hareket edersek bu projeyi makul biçimde hayata geçiririz.

“Şehir hastanesi bir ay sonra hasta kabulüne başlayacak”

Şehir hastanesinin bir ay sonra hasta kabulüne başlayacağını belirten Dağ, 2 bin 60 yataklı hastaneye sahip olunacağını ve bilhassa kış aylarında yaşanabilen ağır bakım probleminin artık hiç kalmayacağını söyledi.

Dağ ayrıyeten, önümüzdeki süreçte bayan girişimcilere dayanakların devam edeceğini, İzmir’in gençlik yatırımlarında ülkenin kalbi haline getireceklerini, İZBAN’ı Bergama ve Kınık’a ulaştıracaklarını söz etti.

“Talep eden her haneye doğalgaz ulaştırmış olacağız”

Meclislerin karar verdiği yerlerde doğalgazı her haneye getiriyoruz. Önümüzdeki periyotta talep eden her haneye doğal gaz ulaştırmış olacağız. İzmir, her açıdan Türkiye’nin yükselen pahası ve yüzyılının ışıldayan yıldızı olmayı hak etmektedir.

“Meclis kararını alsın, biz yaparız”

Bir gazetecinin Karabağlar ilçesine doğalgaz gelmesi konusundaki sorusuna ise “Belediye meclisi, bu işin başlaması ve ilerlemesi için kararını alsın. Kararın alındığı her yere doğalgazı ulaştıracağız.

Meclis kararını alsın, biz yaparız. Mahallî seçimler kademesine geçtiğimizde konuşacağımız çok var. Karabağlar kentsel dönüşümünü de sonra konuşacağız.” yanıtını verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir