Guardian gazetesinden özür: Kurucularının kölelikten gelir sağladığı ortaya çıktı

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

İngiliz Guardian gazetesinin sahibi olan Scott Vakfı, kurucularının transatlantik kölelikte oynadıkları rol nedeniyle özür yayınladı.

Kölelikten sağlanan gelir için özür dilediler

Vakıf, Guardian’ın kurucularının 19. yüzyılda üzerinden servet edindiği bireylerin soyundan gelen topluluklara 10 milyon sterlinden fazla yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Scott Vakfı, Guardian ve kurucularının insanlığa karşı bu hatada sahip oldukları rolün yanı sıra pamuk sanayisini ve münasebetiyle köleleştirilmiş insanların sömürüsünü desteklemeye hizmet eden erken editöryal durumları için de özür diledi.

Kölelikle irtibatları ortaya çıktı

Söz konusu özrün, kölelik ile gazeteyi 1821’de kuran gazeteci ve pamuk tüccarı John Edward Taylor ile kuruluşunu finanse eden öteki Manchesterlı iş adamları ortasında rastgele bir tarihî temas olup olmadığını araştırmak için 2020’de yaptırılan bağımsız akademik çalışmanın akabinde geldiği belirtildi.

Dün açıklanan araştırma raporu, Taylor ile 11 destekçisinden en az 9’unun, bilhassa dokumacılık sanayisi aracılığıyla kölelikle kontakları olduğunu ortaya çıkardı.

Gazete, siyahi topluluklara ait haberlerini genişletecek

Vakıf, “onarıcı adalet programı” kapsamında açıkladığı fonla, gelecek 10 yıl içinde Gullah Geechee Bölgesi ve Jamaika’daki projeleri destekleyeceğini, bir program yöneticisi atayacağını, çalışmaları yönlendirmek ve gözden geçirmek için müracaat konseyi kuracağını açıkladı.

Ayrıca, gazetenin, İngiltere, ABD, Karayipler, Güney Amerika ve Afrika’daki siyahi topluluklara ait haberlerini genişleteceğini duyurdu.

Scott Vakfı, mesleğinin ortasındaki siyahi gazeteciler için yeni bir global burs programı finanse edeceğini ve Guardian Vakfı’nın eğitim bursu programını genişleteceğini belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir