Galatasaray’ın yeni koçu: Zvezdan Mitrovic

Spor Haberleri May 13, 2023 Yorum Yok

Andreas Pistiolis ile yollarını ayıran Galatasaray’da yeni başantrenör belirli oldu: Zvezdan Mitrovic…

Tecrübeli çalıştırıcı son olarak Fransa grubu Monaco’yu çalıştırmıştı.

Galatasaray, 12 galibiyet 15 yenilgiyle Basketbol Harika Ligi’nde 12’nci sırada yer alıyor.

İşte Galatasaray’dan yapılan açıklama:

“Kulübümüz, Galatasaray Nef Başantrenörlüğü vazifesi için Zvezdan Mitrović ile 2022/23 ve 2023/24 yıllarını kapsayan muahedeye imza attı.

19 Şubat 1970 Karadağ doğumlu Mitrović, ülkesinin grubu Buducnost’ta yardımcı antrenör olarak başladığı mesleğinde birinci başantrenörlük tecrübesini 2002/03 döneminden Ukrayna’nın Khimki Yuzny grubu ile yaşadı. 5 yıllık Khimki Yuzny mesleğinin akabinde sırasıyla toplamda 12 yıl sürecek Ukrayna mesleğinde sırasıyla Krivbasbasket-Lux Krivyi Rog, Budivelnyk Kviv, Khimik-OPZ Yuzny, Azovmash Mariupol gruplarını çalıştırdı. Ukrayna Üstün Ligi şampiyonluğu da yaşadığı 2009 yılında yılın koçu mükafatına layık görüldü. Ukrayna mesleğine 2012 yılında bir de Ukrayna kupası şampiyonluğu ekledi.”

“Monaco’yu alt ligde şampiyon yaptı”

“2014-15 yılında Fransa temsilcisi Monaco’yu bir alt ligde devralan Mitrović, birinci yılında şampiyon olarak grubu üst klasmana çıkardı. Monaco’da rekabetçi bir kadro yarataran Zvezdan Mitrović tıpkı vakitte Avrupa sahnesinde isminden kelam ettirmeye başladı. AS Monaco ile ProA Ligi’nde 2016, 2017, 2018 yıllarında olmak üzere 3 kere Fransa ProA Ligi Olağan Dönem liderliği, 3 sefer Fransa Leaders Cup şampiyonluğu yaşarken, 3 dönem üst üste yılın koçu seçildi. 2017 yılında ekibi ile Basketball Champions League’de final four oynama başarısı gösterdi.

2018/19 dönemi başında Fransa’nın bir başka kıymetli grubu ASVEL Lyon-Villeurbanne Basket’e transfer oldu. İki dönem üst üste çalıştırdığı ASVEL Lyon-Villeurbanne Basket ile EuroLeague sahnesinde yer alma bahtı buldu. 2020 yılında Fransa Leaders Cup finaline yükseldi ve tıpkı dönem bir kere daha Fransa’da yılın koçu seçildi.”

“Başarılar diliyoruz”

“ASVEL Lyon-Villeurbanne Basket macerasının akabinde 2020/21 döneminde yine AS Monaco ile anlaşan deneyimli basketbol adamı 2021 EuroCup Finali’nde Unics Kazan’ı mağlup ederek EuroCup Şampiyonluğu yaşayarak grubu ile birlikte 2021/22 döneminde bir defa daha EuroLeague’de uzunluk gösterdi.

Zvezdan Mitrović, Fransa mesleğine devam ederken birebir vakitte 2017- 2019 yılları ortasında ülkesinin ulusal grubu Karadağ ile 2019 Dünya Kupası’nda gayret etme başarısı gösterdi.

Yeni Başantrenörümüz Zvezdan Mitrović’e Galatasaray Nef’e beğenilen geldin diyor ve kendisine muvaffakiyet dileklerimizi iletiyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir