Amaç 25 milyar dolar! Türkiye ile BAE ortasındaki ticaret hacmi katlanacak

Siyaset Haberleri May 13, 2023 Yorum Yok
AA

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasındaki ikili ticaret kotası artırıldı.

Dış Ekonomik Münasebetler Şurası (DEİK) Türkiye- BAE İş Kurulu Lideri Tevfik Öz, iki ülke ortasında yürürlüğe giren Kapsamlı Ekonomik İştirak Mutabakatı (KEOA) sayesinde ticaret hacminin 25 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Öz, Türkiye ile BAE ortasında KEOA ile ikili ticari münasebetlere yeni bir boyut kazandırılması hedeflendiğini belirtti.

Öz, muahedenin mal ticaretinin yanı sıra hizmet ticaretini, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ticaretlerini kolaylaştırıcı önlemleri, kamu alımlarını, fikri mülkiyet, ticaret tedbirleri ve öbür düzenleyici kuralları kapsadığını söyledi.

“KEOA, sırf mal ticaretini değil, ticari bağlantıların tamamlayıcı unsuru”

İki ülke ortasındaki yatırımların ve ticaret hacminin artmasının hedeflendiği KEOA’nın sadece mal ticaretini değil, ticari münasebetlerin tüm tamamlayıcı ögelerini da barındırdığını lisana getiren Öz, şöyle konuştu.

KEOA ile yüksek katma pahalı hizmet kesimlerinin gelişimine imkan tanınması, yatırım süreçlerinin kolaylaştırılması, verimli uygulamalar ve işbirlikleriyle ekonomik öngörülebilirliği artırarak iki ülke ortasında ticaretin ve yatırımın teşvik edilmesi planlanıyor.

Öne çıkan sektörler

Öz, mutabakatla Türkiye’nin global manada rekabetçi arabalar, ticari araçlar, beyaz eşya, petrokimya eserleri, dokumacılık ve halı, ayakkabılar, plastik eserleriyle makineler ve çeşitli elektronik aygıtlar başta olmak üzere pek çok kesimde değerli kazanımlar elde edilebileceğini belirtti.

“Ticaret hacminin 5 yıl içinde 25 milyar dolara ulaşması öngörülüyor”

Anlaşmanın iki ülke ortasındaki ticaret hacmi ve yatırımların en yüksek düzeye çıkarılması için en güçlü enstrüman olacağının öngörüldüğünü vurgulayan Öz, şunları kaydetti:

Bu kapsamda, 2022 yılı sonu prestijiyle yaklaşık 10 milyar dolar düzeyinde olan iki ülke ortasındaki ticaret hacminin 5 yıl içinde 25 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Kurul olarak, 2000’den bu yana Türkiye ile BAE ticari ilgilerinin geliştirilmesi için faal formda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İş Kurulu olarak, KEOA’nın imzalanmasına da güçlü takviye verdik. Abu Dabi Büyükelçiliğimiz ve Ticaret Müşavirliğimiz, Dubai Başkonsolosluğumuzu da kapsayan bir ülke ziyaretinin yanı sıra KEOA’nın daha yeterli anlaşılması ve iş dünyamızın mutabakattan azami ölçüde faydalanabilmesi bakımından BAE’deki temsilciliklerimizle işbirliği içinde çevrim içi etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Etkinliklerimizde bilhassa bilişim, sıhhat, güç ve besin bölümlerinde karşı kanat kuruluşumuzla iş geliştirme toplantıları yapmayı planlıyoruz.

“BAE yatırımcılarının ülkemize ilgisi artacak”

Ayrıca, karşılıklı üst seviye ziyaretlerde gerek yuvarlak masa toplantıları, gerek işletmeden işletmeye (B2B) etkinlikler, gerekse işletmeden devlete süreç yapılan e-ticaret modelleriyle (B2G), DEİK çatısı altında ikili bağlantılara katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu mutabakatın yürürlüğe girmesiyle Abu Dabi Büyükelçimiz Tugay Tunçer, Dubai Başkonsolosumuz Onur Şaylan, Ticaret Müşaviri ve ataşelerimizin dayanaklarıyla DEİK, Türkiye Müteahhitler Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi üzere kurumlarımızın BAE’ye yönelik programlarının ağırlaşacağını, Türk eserlerinin BAE pazarına çok daha kolay girebileceğini, BAE yatırımcılarının ülkemize ilgilerinin artacağını ve 25 milyar dolarlık ticaret hacmini kısa müddette yakalayabileceğimizi düşünüyoruz.

Gözden Kaçmasın BAE ile Türkiye ortasındaki ticaret amacı: 40 milyar dolar Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir