Gabonlu Dina’nın ailesi, yeni bir otopsi istedi

Genel May 10, 2023 Yorum Yok
DHA

Karabük’te üniversite öğrencisi 17 yaşındaki Gabon asıllı Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın Filyos Çayı’nda 26 Mart günü cansız vücudu bulundu. Genç kızın yalın ayak sokakta koştuğu imgeler ortaya çıkarken, başlatılan soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı. 4 sefer gözaltına alınan Dursun Acar, tutuklanırken öbür 7 şüpheliden 2’si isimli denetim kaidesiyle öbür 5 kuşkulu ise savcılıkça hür bırakıldı.

Ailesi, cenazesini teşhis için geldi

Gabonlu Dina’nın cenazesi ise İstanbul Yenibosna’da bulunan İsimli Tıp Kurumu’na gönderildi. Gabon Cumhuriyeti’nin de yaşayan Dina’nın ailesi bugün İstanbul’a geldi. Dina’nın annesi Jessica Sandra Makemba Panga, babası Guy Serge Ibouanga Panga, amcası, teyzesi ve avukatları Kerim Bahadır Şeker ile birlikte cesedi teşhis etmek için İsimli Tıp Kurumu’na geldi.

Anne ve baba kızlarını görmek için içeri girdi. Annenin kızı Dina’nın fotoğrafının olduğu siyah tişört giydiği görüldü. Aile isimli tıptan çıktıktan sonra avukatlarıyla birlikte açıklama yaptı.

Yaslı anne: “Bu bir cinayet”

Anne Jessica Sandra Makemba Panga, kızını Gabon’dan buraya eğitim için gönderdiklerini tabir ederek,

Bugün Gabon’dan kızımın cenazesini almak için geldim. Hiçbir ebeveyn kızının cenazesini almayı hak etmiyor. Kendinizi benim yerime koyun, bu benim tek kız çocuğumdu. Kızımın cesedini gördükten sonra şuna muhakkak kanaat getirdim, kızım akına uğramış. Kızımın başının üstünde ve elindeki yaralardan da taarruz olduğu açık ve net formda muhakkak. Türk devletine güveniyorum. Bu muhakkak intihar değil. Bu bir cinayet, bu cinayette parmağı olan herkesin Türk devleti tarafından adalet karşısında cezalandırmasını temenni ediyoruz.

şeklinde konuştu.

Acılı baba: Kızımın sol elinde ve alnında derin yaralar var”

Baba Guy Serge Ibouanga Panga ise,

Kızımızı gördüğümüz an bütün kuşkularım ortadan kalkmıştır. Kızımın sol elinde ve alnında derin bir yara mevcut. Burada kızım Dina’nın adaleti için uğraşıyoruz. Karanlık bir nokta kalmaması içinde Türk devletine güveniyoruz. Kızımız gecenin bir saatinde çıplak ayakla koşarken görülüyor. Manzaraları izledik. Kızım çıplak ayakla neyden kaçıyor. Kimden kaçıyor, birinci kaçtığı anlara ilişkin imgelerinde bulunması lazım. Bu soruşturmanın derinleştirilmesi lazım. Kızım suya düştü demekle bunlar olabilecek şeyler değil. Bu cinayette parmağı olan herkesin teker teker bulunmasını istiyoruz.

diye konuştu.

İkinci otopsi talep ettiler

Dina’nın amcası da, “Bu gerçekleşen bir cinayet. Bunu bayan cinayeti olarak kıymetlendiriyoruz. İçeride bir kız çocuğumuz daha var o da bayan cinayetinin bir kurbanı” dedi.

Dina’nın teyzesi ise , “Türk devletinin büsbütün her şeyi yapmasını istiyorum. Türk devletine güveniyorum. İkinci otopsi yapılabilirse daha uygun olacak” formunda konuştu.

Annesi, tanımak için ellerine baktı

Avukat Kerim Bahadır Şeker ise,

26 Mart’ta Filyos Çayı’nda cansız vücudu bulunan Dina’nın 17 yaşında hayallerinden ve umutlarından koparılma hikayesiyle maalesef karşı karşıyayız. Bu bir cinayet. Cinayet olduğunu birinci günden beri bağıra bağıra tekraren söyledik. Bugün de aileyle burada cesedini gördükten sonra bu kanımız güçlü bir vaziyet almış durumda. Bize sıyrık olarak söz edilen yaralar çok derin ve aslında bıçakla gerçekleştirildiğini öngördüğümüz yaralar. Ellerinin içerisinde bayağı bildiğiniz derin. Annesi tanımak için kızının ellerine baktı. Zira yüzüne baktı ve ‘bu benim kızım mı ‘ dedi birinci başta. ‘Bana ellerini gösterir misiniz’ dedi. Ellerine baktıktan sonra orada bir duygusal çöküşle karşı karşıya kaldı. İki buçuk aydan beri gerçekleşen süreç, 26 Mart’tan, 11 Nisan’a kadar Karabük’te koruma edildi. 1 ay kadar bir mühlet burada koruma edildi ve burada koruma edildiğinin hukuka karşıt olduğunu tekraren lisana getirdik. Zira açık ve net bir halde kanunlarda yazıyor. En yakın isimli tıp kurumuna gönderilir. Şayet koruma edilemeyecekse vücut diye. Bununla alakalı sahiden adaletin takipçisi olacağız ve rastgele bir biçimde hiçbir baskıya maruz bırakılmadan biz yalnızca ve yalnızca Dina’nın vefatının açıklığa kavuşturulmasını ve bunun bir cinayet kaynaklı olduğunu anlatmak için buradayız.

dedi.

“İkinci otopsi istiyoruz”

Avukat Şeker ailenin acısının hala taze olduğunu söyleyerek “Biz ikinci bir otopsi talebinde bulunacağız. Görüşmüş olduğumuz İsimli Tıp Kurumu profesörleri, bize ikinci otopsi ile alakalı kesin ve net emarelerin bulunduğunu söylüyorlar. Birinci otopside muhakkak noktalara değinilmemiş, açık ve net bir halde belli noktalara değinilmemiş ve ekimozlarla alakalı, abrazyonlarla alakalı kesin ve net değerlendirmeler yapılmadığı için ikinci otopsiye başvurmak istiyoruz. Zira Birinci İsimli Tıp İhtisas Konseyi raporunda daha evvel de söz etmiş olduğumuz üzere boğulma kaynaklı olduğu geçiyor fakat suya düşüp ölmeden evvel şuurunun kapalı olduğuyla alakalı rastgele bir şey yok. Yuvarlak varsayımların mutlaklaştırılması lazım ki bu aile de artık bir noktadan sonra adaletin ve mahkeme tarafının takipçisi olabilsin. Zira acıları hala ailenin sonlanmış değil. Elindeki yaranın bize sıyrık olduğu söylenmişti. Bir de başındaki yara burada işte koşu sırasında kollara çarpmış vesaire deniliyordu lakin açık ve net bir formda bir cesedin mantıken biliyorsunuz morarması lazım, cesedin morarması yerine hala ve hala o pembeliğini koruyor. Bu pembeliğini müdafaasının sebebi oraya çok ağır bir darbe indirilmiş olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir