Eskişehir’de hakim karşısına çıkan katil zanlısından pişkin savunma

Genel May 07, 2023 Yorum Yok
İHA

Eskişehir’de 3 Ocak’ta Atatürk Caddesi üzerinde bulunan bir çiğ köfte dükkanının yakınlarında meydana gelen olayda, ruhsatsız silahıyla İbrahim Can Temelli’yi 3 yerinden yaralayan katil zanlısı Sercan İpek, olay yerinden kaçtı.

Ağır yaralanan İbrahim Can Temelli ise tedavisi için kaldırıldığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

Operasyonla yakalanarak tutuklandı

İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp ve Cinayet Ofis Amirliği takımlarınca başlatılan çalışmalar sonucu olay yerinden kaçan Sercan İpek, arkadaşı Başkan Ş.’nin meskeninde özel harekat polislerinin operasyonu sonucu yakalandı.

Gözaltına alınan Sercan İpek ve Başkan Ş., süreçlerinin akabinde çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Hakim karşına çıktı

Eskişehir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın birinci celsesinde, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet, ‘silahla tehdit’ kabahatinden 5 yıla kadar, ‘ruhsatsız silah taşıma’ suçundan 3 yıla kadar mahpus cezası talep edilen katil zanlısı Sercan İpek ve ‘kasten öldürmeye yardım etme’ cürmünden 15 yıla kadar mahpusu talep edilen Lider Ş. duruşma salonunda hazır edildi.

Duruşmaya maktul İbrahim Can Temelli’nin ailesi, haklarında ‘suçluyu kayırma’ cürmünden 5 yıla kadar mahpus istenen tutuksuz sanıklar Olgun Y. ile Yasin Y. ve taraf avukatları katıldı.

Kendisini “Silah tabiatıyla ateş aldı” diyerek savundu

Olayın yaşandığı geceyi anlatan tutuklu sanık Sercan İpek, yaptığı savunmasında, şu tabirleri kullandı:

Ben istemeden bir insanın vefatına sebep olduğum için çok üzgünüm. Keşke beni takip etmeselerdi, bana hakaret edip, tehdit etmeselerdi. Olay gecesi çiğ köfteciye girdim ve maske istedim. Olmadığını söyledi. Dükkandan çıkarken ‘Gıda işletmelerinde maske yok’ diye söylendim. Sonra taksiye bindik. Işıklarda durduğumda maktul olduğunu varsayım ettiğim kişi motosikletle aracın yanında durdu.

Ne oldu diye sordum. O da küfür ederek ‘Aşağı in göstereyim’ dedi. Daha evvel birebir saatlerde planlı formda vurulduğum için tıpkı bireylerin geldiğini sandım. Araçtan indim. Kaçsınlar diye silahımı doğrulttum. 1 şahıs motosikletle uzaklaştı. Maktul bana ‘tekrar görüşeceğiz’ deyince tekrar silahı doğrulttum. Silah tabiatıyla ateş aldı. Şahıs yürüyerek gidince yaralandığını düşünmedim. Taksiye binip uzaklaştım.

Taksi sürücüsü katil zanlısının silahının olduğunu bilmediğini söyledi

Olay gecesi Sercan İpek’in bindiği taksinin sürücüsü Olgun Y. de mahkeme heyetine yaptığı savunmada, katil zanlısının silahı olduğunu bilmediğini ve hatasız olduğunu söyleyerek beraat talep etti.

Diğer sanıklar Yasin Y. ve Başkan Ş. ise olaydan haberleri olmadıklarını belirterek beraat talebinde bulundular.

Katil zanlısının tutukluluk halinin devamına karar verildi

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti, katil zanlısı Sercan İpek’in tutukluluk halinin devamına karar verirken, öteki tutuklu sanık Başkan Ş.’nin tutuklu kaldığı mühlet ve kaçma kuşkusu uyandıran somut olgular bulunmaması nedeniyle tahliyesine karar verdi.

Sanıklar Yasin Y. ile Olgun Y.’nin tutuksuz yargılanmalarının devamına karar verilen duruşma, 19 Temmuz’a ertelendi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir