Elektrikli araç bataryasında kullanılan mineraller için ABD ve Japonya mutabakat yaptı

Siyaset Haberleri Eyl 16, 2023 Yorum Yok
AA

Dünyada iklim değişikliğine neden olan karbon salınımını önlemek için fosil yakıtlar terk edilmeye başlandı.

Elektrikli araçlar üretiliyor. Ve bu araçların teknolojisinde kullanılan materyallere erişim için ortak bir gayret var.

ABD ve Japonya’dan kritik minerallere yönelik ticaret anlaşması

Bu basamakta ABD ve Japonya, elektrikli araçların bataryalarında kullanılan kritik minerallere ait ticaret mutabakatı imzaladı.

ABD Ticaret Temsilciliği’nden (USTR) yapılan açıklamada, mutabakat ile kritik minerallerin tedarik zincirlerinin güçlendirip çeşitlendirilmesinin ve elektrikli araç batarya teknolojilerinin benimsenmesinin teşvik edilmesinin hedeflendiği aktarıldı.

Kritik minerallerin ticaretinin kolaylaştırılması amaçlandı

Anlaşmayla kritik minerallerin ticaretinin kolaylaştırılmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, bu minerallerin ticaretinde adil rekabetin ve pazar odaklı şartların da teşvik edileceği kaydedildi.

Anlaşma, güçlü ve inançlı tedarik zincirleri oluşturma taahhüdünün bir uzantısı

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, mevzuya ait açıklamasında, kelam konusu mutabakatın ABD Lideri Joe Biden’ın sağlam ve inançlı tedarik zincirleri oluşturma taahhüdünün delili olduğunu belirtti.

Vergi teşviki bekleniyor

ABD Lideri Joe Biden’ın geçen yılın ağustos ayında onayladığı ve ABD tarihinin “en büyük iklim paketi” olarak da görülen Enflasyonu Düşürme Yasası, Kuzey Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar vergi indirimi verilmesini öngörüyor.

Söz konusu muahedenin, Japonya’da işlenen minerallerin kullanıldığı elektrikli araçların ABD’deki Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında sağlanan vergi teşviklerinden yararlanmasına yardımcı olması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir