Fed yetkilisi bankanın güçlü düzenlemeleri değerlendirdiğini söyledi

Siyaset Haberleri Eyl 16, 2023 Yorum Yok
ABD’de iki bankanın üst üste iflas etmesinin yankıları devam ediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Lider Yardımcısı Michael Barr, kurumun içinde verilmesi beklenen kararlara ilişkin bilgi paylaştı.

100 milyar doların üzerindeki bankalar için karar

Barr, açıklamasında banka iflaslarının akabinde 100 milyar doların üzerinde varlığa sahip bankalar için sermaye ve likidite standartlarını güçlendirme muhtaçlığını öngördüğünü belirtti.

Oturum düzenlendi

ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi, son banka iflasları ve federal düzenleyicilerin müdahalesine ait oturum düzenledi.

Fed Lider Yardımcısı Barr, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Lideri Martin Gruenberg ve ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Nellie Liang, oturumda komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

Bankaya yönelik kontrol eleştirildi

SVB’deki riskler gözden mi kaçtı

Fed’in Silikon Vadisi Bankası’ndaki (SVB) riskleri gözden kaçırıp kaçırmadığın sorulması üzerine SVB idaresini sorumlu tutan Barr, “Temel olarak banka iflas etti zira idaresi açık faiz oranı ve net likidite risklerini uygun formda ele alamadı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Teknolojiler geliştirilmeli”

Barr ayrıyeten, bankacılık anlayışının değişen teknolojiler ve ortaya çıkan riskler ışığında geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

FDIC Lideri Martin Gruenberg de banka iflaslarının yayılmasını önlemek hedefiyle SVB ve Signature Bank’taki mevduat sahiplerini korumak için adımlar atıldığını anlattı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir