Dünyanın unutulmaz ismi: Naim Süleymanoğlu kaç yaşında ve neden öldü? Naim Süleymanoğlu’nun kırdığı rekorlar!

Magazin Mar 31, 2023 Yorum Yok

2019 yılında vizyona giren Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu sineması bu akşam TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Başrollerinde Hayat Van Eck ve Ehil Dikinciler’in yer aldığı sinemanın direktörlüğünü Özer Feyzioğlu üstlendi. Senaryosunu ise Barış Pirhasan kaleme aldı.

Çıktığı birinci andan itibaren büyük ilgi gören Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, dünya spor tarihine ismini altın harflerle yazdıran ve kıymetli rekorlar kıran ulusal haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun hayatını husus alıyor.

Filmi heyecanla bekleyen seyirciler, Naim Süleymanoğlu’nun kaç yaşında ve neden öldüğünü merak ediyor. İşte Naim Süleymanoğlu’nun mevt sebebi ve kırdığı rekorlar…

Naim Süleymanoğlu neden ve kaç yaşında öldü?

Siroza bağlı karaciğer yetmezliği bulunan Naim Süleymanoğlu, karaciğer nakli olmasına karşın ameliyat sonrası oluşan beyin kanaması sebebiyle ağır bakıma alındı.

Uzun müddet ağır bakımda tedavi gören Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017’de hayatını kaybetti. 19 Kasım’da ise Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

Naim Süleymanoğlu kırdığı rekorlar

1,47 cm uzunluğu olması sebebiyle “cep herkülü” olarak ismini tarihe yazdıran Naim Süleymanoğlu, kısa uzunluğuna karşın kendi tartısının 3 katını kaldırarak tarihe geçti ve sayısız rekor kırdı.

Gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere toplamda 63 rekorun sahibi olan Süleymanoğlu büyük başarılara imza attı.

Koparma kategorisinde 152,5 kilo rekoru bulunan Naim Süleymanoğlu, silkme kategorisinde ise 190 kilo rekora sahip.

Naim Süleymanoğlu kimdir?

Onlarca rekor ve madalyaya sahip olan, 9 yaşından itibaren kendini spora adayan Naim Süleymanoğlu, dünyanın unutulmaz isimlerinden biri oldu.

1992 Barselona Olimpiyatları’nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı ve altın madalya kazandı. Birebir yıl Memleketler arası Halter Basın Komitesi tarafından “Dünyanın En Düzgün Sporcusu” seçildi.

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak 3. defa olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçti.

Başarıları sonrasında Time Dergisi’ne kapak olan ve Birleşmiş Milletler’de konuşma yapan Naim Süleymanoğlu Bulgaristan Türklerine yapılan zulmü dünyaya anlattı. Bu paylaşım sonrasında büyük baskı altında kalan Bulgaristan, Türkiye’ye göç etmek isteyen Türklere hudut kapılarını açmak zorunda kaldı.

Bu olay sonrası Naim Süleymanoğlu Bulgaristan Türklerinin ulusal kahramanı olarak anılmaya başlandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir