Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ’19 Mayıs’ yansısı

Gündem May 21, 2023 Yorum Yok

Bugün tüm yurtta 19 Mayıs coşkusu sürerken Yunanistan tarafı ise hayal aleminde yaşamayı sürdürüyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Yunanistan’da temelsiz tezler kapsamında düzenlenen etkinliklere reaksiyon gösterildi.

Dışişleri Bakanlığı, toplumsal medya hesabından gerçekleştirdiği paylaşımda “19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir milletin hayatta kalma uğraşını başlattığı kutlu bir tarihtir. Bu eşsiz kurtuluş çabası, devrin emperyalist güçlerinden aldığı dayanakla Anadolu’yu işgale yeltenen Yunanistan’ın asla unutmaması gereken bir ders olarak tarihteki yerini almıştır.” tabirlerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı paylaşımında Yunanistan’a reaksiyon göstererek, “Türk düşmanlığı kaynaklı histeriden kurtularak kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz.” denildi.

“Açıklamları beyhude bir efor olarak görüyoruz”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir milletin hayatta kalma uğraşını başlattığı kutlu bir tarihtir. Bu eşsiz kurtuluş uğraşı, devrin emperyalist güçlerinden aldığı takviyeyle Anadolu’yu işgale yeltenen Yunanistan’ın asla unutmaması gereken bir ders olarak tarihteki yerini almıştır.

“Kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz”

Gerçek dışı sav ve açıklamalarla ülkemizi amaç alanlara işgalci Yunan ordusunun Anadolu’daki kanlı istilâsı sırasında, savaş hukukunu ihlal ederek yaptığı mezalimden Yunanistan’ın sorumluluğunun ve tazminat ödemeye mahkûm edildiğinin Lozan Antlaşması’yla kayıt altına alındığını hatırlatıyoruz.

Hile, çarpıtma, uydurma, palavra ve gerçeğin zıt yüz edilmesi üzere araçları bugün de kullanmaya devam eden siyasalları, Türk düşmanlığı kaynaklı histeriden kurtularak kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye davet ediyoruz.

Yunanistan’daki tüm çevrelere bugün de provokatif telaffuz ve hareketlerini devam ettirmek yerine, barış ve işbirliği ortamını mümkün kılacak bir vizyon benimsemesini tavsiye ediyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir