Depremzedeler, Edirne’de yemek kursuna katıldı

Genel Nis 11, 2023 Yorum Yok
AA

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenenler, yurdun çeşitli kentlerine göç etmek zorunda kaldı.

Edirne’ye giden afetzedeler, kurslara katılarak zelzelenin izlerini silmeye çalışıyor.

Halk Eğitimi Merkezince, Serhat Borsa İstanbul Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinin yiyecek içecek atölyesinde başlatılan kursa katılan bayanlar, yöreye has yemekleri öğreniyor.

“Trakya yemeklerini öğreniyorum”

Hatay’ın Defne ilçesinden gelen Fatma Kıssaboylu, zelzelede konutunun yıkıldığını ve çok sayıda yakınını kaybettiğini söyledi. Oğlunun yeni aldığı meskeninin de yıkıldığını belirten Kıssaboylu, şöyle dedi:

Hiçbir şeyimiz kalmadı. Göçük altında kalan komşularımız da vefat etti. O gece 04.17’de çok yağmur yağıyordu bir şey yapamadık. Allah kimseye yaşatmasın bu türlü bir acı.

“Benim ruhuma dokundu sağ olsun”

Depremin akabinde bir müddet çadırda kaldıklarını, sonra ailesiyle Edirne’ye geldiğini anlatan Kıssaboylu, şöyle konuştu:

Edirne’de yardımların toplandığı merkeze gitmiştik, burada kurs hocamla tanıştım, benim ruhuma dokundu sağ olsun. Onun sayesinde yiyecek kursuna başladım. Kendimi daha yeterli hissediyorum.

Daha evvel de pastanede çalıştığım için kursa seve seve geliyorum. Buradaki arkadaşlarımı çok seviyorum, bana çok takviye oldular. Trakya yemeklerini öğreniyorum. Kursa başladığım birinci gün Hatay yöntemi fellah köftesi yaptım onlara.

Bizim hurmalı ve cevizli kömbemiz var onları da öğretmek istiyorum ancak burada baharat bulamadım. Hatay’dan baharat gelince onları da yapacağım. Memleketimin içli köftesi, sac oruğu da meşhur, daima birlikte yapacağız.

“Bizi ruhsal olarak rahatlatıyor”

Kursa katılan depremzede Nurten Temizkan da kursta yeni arkadaşlar ve yeni bir etraf edindiğini lisana getirdi.

Depremin makus izlerini silmeye çalıştıklarını belirten Temizkan, “Deprem dedi.

Yetişkin ve çocuklar için kurslar açıldı

Edirne Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İlhan Dinç, kente gelen depremzede yetişkin ve çocuklara kurslara katılma imkanı tanıdıklarını anlattı.

Afetzedelerin toplumsallaşma ve yaşadıkları felaketten uzaklaşmak için el sanatları ve spor kurslarına katıldıklarını anlatan Dinç, şöyle konuştu:

Sadece bize kursiyer olarak kayıt gelmiyor. Tıpkı vakitte eğitici olarak vazife almak isteyen depremzedelerimiz de oluyor, öğretmenlik de yapabiliyorlar.

“Burada yeni arkadaşlıklar ediniyorlar”

Herkesin kendi alanına nazaran depremzedelere takviye verdiğini ve zelzelenin yaralarını sarmaya çalıştığını aktaran Çörekçi, kelamlarını şu halde tamamladı:

Burada yeni arkadaşlıklar ediniyorlar. Bir nevi rehabilitasyon merkezi üzere. O günleri unutup burada yaptıklarıyla geleceğe umutla bakmalarını sağlıyoruz.

Ayrıca onların Antakya yöresine ilişkin ne yemekleri varsa bizlere de öğretmelerini istiyoruz.

Gözden Kaçmasın Zelzele bölgesinde güvenlik güçlerinin çalışmaları sürüyor Haberin Detayları
Antakya’da ailesinden 6 kişiyi kaybeden depremzede yaşadıklarını anlattı Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir