Demir ve demir dışı metaller ihracatında Almanya birinci sırada

Siyaset Haberleri Nis 11, 2023 Yorum Yok
AA

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nden (İDDMİB) yapılan açıklamaya nazaran, demir ihracatının Türkiye’nin toplan ihracatında kıymetli bir yeri var.

Demir ve demir dışı metaller bölümünün mart ayı ihracatı evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 15,1 düşüşle 1,22 milyar dolara, ocak-mart periyodu ihracatı ise geçen yılın birebir aylarına nazaran yüzde 13,9 düşüşle 3,27 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sanayi kesimlerinin içinde en çok ihracat gerçekleştiren 6. sektör

Sektör yılın birinci 3 aylık devrinde genel ihracattan yüzde 5,3 hisse alarak sanayi bölümleri ortasında en çok ihracat gerçekleştiren 6. bölüm oldu.

“Deprem felaketi kesim ihracatını yüzde 10 etkiledi”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lider Vekili ve İDDMİB İdare Konseyi Lideri Çetin Tecdelioğlu, dalın ünite ihraç fiyatlarına ait şunları kaydetti:

Demir ve demir dışı metaller dalının Ocak-Mart 2023 periyodunda ünite ihraç fiyatı geçtiğimiz yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 0,26 düşüşle kilogram başına 4,62 dolar oldu. Dalımızın ihracatı tıpkı devirde ölçü olarak ise 723,2 bin ton düzeylerine geldi. Mart ayında, dalın en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat 674,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Almanya birinci sırada

Ülke bazında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler ortasında 168,4 milyon dolar ile Almanya birinci sırada yer alırken, 96,1 milyon dolar ile İtalya ikinci sırada, 58,8 milyon dolar ihracat ile ABD üçüncü sırada yer aldı.

“Çin’in konteyner fiyatlarının düşmesiyle rekabet arttı”

Uzak Doğu’nun, bilhassa Çin’in konteyner fiyatlarının düşmesiyle çok önemli manada rekabetçi fiyatlarla tüm dünya coğrafyasında harekete geçtiğini aktaran Tecdelioğlu, “Çin’in agresif rekabetçi fiyatları bizi bu devirde çok zorladı. Rekabetçi olabilmemiz için daha fazla B2B görüşmeleri, daha fazla fuar iştiraki ve Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında daha fazla ziyaretler gerçekleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir