CNBC: Türkiye’nin savunma endüstrisi, global nüfuzunu artırıyor

Gündem Mar 29, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

ABD merkezli CNBC, Türkiye’nin savunma sanayiinde yaptığı ataklarla yükselişini gündeme getirdi.

“Öldürücü insansız hava araçları ve milyarlarca dolarlık mutabakatlar: Türkiye’nin acilen büyüyen savunma endüstrisi, global nüfuzunu artırıyor” başlıklı haberde, Türkiye’nin denizaşırı savunma ihracatı gelirinin 2020 ile 2021 ortasında yüzde 42 artış kaydettiği bilgisi paylaşıldı.

Bayraktar TB2’nin rolüne vurgu

Yerli ve ulusal imkanlarla üretilen Bayraktar TB2 SİHA’nın ihracatta kritik bir role sahip olduğu, Rusya ile savaşta Ukrayna kuvvetlerine yardımcı olmasıyla ün kazandığına dikkat çekildi.

“Dönüşümün kökleri 2000’li yılların başına uzanıyor”

Türkiye’de savunma sanayiinde atılan oyun değiştirici adımlara işaret edilerek, şöyle denildi:

Dönüşümün kökleri, Ankara’nın çağdaş ve kendi kendine yeten bir savunma dalı inşa etme stratejisini ana sınırlarıyla belirlediği 2000’li yılların başına uzanıyor.

Rekor savunma ihracatı: Kimi Avrupa ülkelerinden daha yüksek

2022’de Türkiye’nin, birtakım Avrupa ülkelerinin yıllık savunma bütçelerinden daha yüksek bir sayı olan 4,4 milyar dolarlık rekor silah ihracatına ulaştığının altı çizildi:

Türkiye hükümeti, bu ihracat amacını geçtikten sonra, 2023’te 6 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor. Türkiye, bölümde yaklaşık 2 bin şirkete konut sahipliği yapıyor.

“Erdoğan’ın 20 yıllık projesi meyvelerini veriyor”

Öte yandan Türkiye’nin, Ukrayna’nın yanı sıra Libya, Suriye ve Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında kullanılan Bayraktar SİHA üzere silahlarının performansıyla dikkatleri üzerine çektiği anımsatılarak, şu tabir kullanıldı:

Erdoğan’ın 20 yıllık projesi, silah satışlarının Türkiye’nin yurt dışındaki nüfuzunu artırmasıyla meyvelerini veriyor.

“Orta Doğu’dan, Asya’dan, Avrupa’dan önemli talep var”

Atlantik Kurulu’nun, başta SİHA’lar olmak üzere silah ve teknolojilerin satışının, Türkiye’nin memleketler arası alakalarda yeni bir yol haritası çizmesine yardımcı olduğunu yazdığı söz edildi.

Bu kapsamda Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Polonya, Suudi Arabistan ve Tunus üzere ülkelerle ilerletilen ilgilere vurgu yapıldı. Türkiye’nin savunma sanayii eserleri hakkında, şu tespitlere yer verildi:

Orta Doğu’dan, Asya’dan, Avrupa’dan önemli milletlerarası talep var. Bu da Türk eserlerinin savaş meydanlarında kullanılabilecek olgunluğa ulaştığını gösteriyor.

“Tüm üreticiler, en az 5 yıl için rezerve edildi”

Savunma alanında faaliyet gösteren imalatçıların, önümüzdeki birkaç yıl için NATO stoklarının yenilenmesine yardımcı olmak üzere sipariş doluluğuna ulaştığı da dikkat çekilen bir öteki nokta oldu:

Ukrayna-Rusya Savaşı büyük bir talep oluşturdu. Savaşa katılmayan ülkeler bile stok yapıyor. NATO ülkelerinden talebi karşılamak üzere üretim kapasitesi ikiye katlanıyor. Tüm üreticiler, en az 5 yıl için rezerve edildi.

Aynı haberde, Türkiye’de üretimi yapılan savunma sanayii eserlerinin görselleri paylaşıldı.

Gözden Kaçmasın Savunma sanayiinden yeni atılım: ANKA-3 piste çıkmaya hazırlanıyor Haberin Detayları
Dünya, Bayraktar TB3’ün özelliklerini konuşuyor Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir