Rize Mandalinası tescillendi

Siyaset Haberleri Mar 29, 2023 Yorum Yok
İHA

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Ziraat ve Tabiat Bilimleri Fakültesi’nin teşebbüsü ile 9 adet Rize Mandalina çeşidinin tescili alındı.

Üniversite 2013 yılında adım attı

Bundan 10 yıl evvel, üniversitenin Ziraat Fakültesi akademisyenleri ve proje yürütücüsü Kezban Yazıcı ile birlikte “Rize Mandalinasının Klon Seleksiyonu ile Islahı Projesi” için adım atıldı.

9 adet çeşit mandalina üretildi

Rize’nin ilçelerinden alınan yaklaşık 53 klon alınması sonucunda 9 adet çeşit mandalinanın üretimi sıkıntısız ilerledi.

“Meyve Çeşidi Tescil Başvurusu”

9 adet mandalina çeşidi üniversite ismine tescili için 2020 Kasım ayında Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine “Meyve Çeşidi Tescil Başvurusu” yapıldı.

Tescili kabul oldu

Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezinde yapılan değerlendirmeler sonucunda 9 adet Rize Mandalina çeşidinin tescili kabul edildi.

Rize Mandalinası turunçgil bölümüne kazandırıldı

Kezban toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda 9 adet Rize Mandalina çeşidinin tescilinin alındığını duyurarak, şu sözleri kullandı:

Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi’nde yapılan kurul toplantısında 9 adet Rize Mandalina çeşidimizin tescilini aldık. 10 yıl süren çalışmalarımızı tescille taçlandırdık. Ülkemiz turunçgil bölümüne iyi uğurlu olsun.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir