Çin’den ABD’yi kızdıracak ileti: Rusya ile askeri işbirliğini geliştirmeye hazırız

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

Çin, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının akabinde ‘savaş ve işgal’ sözcüklerini kullanmaktan kaçınmış, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi’ndeki oylamalarda çekimser kalarak Moskova’yı kınamayan az sayıda ülke ortasında yer almıştı.

Çin Devlet Lider Şi Cinping’in Moskova ziyaretinde iki ülke başkanları stratejik işbirliğini global ölçekte genişletme taahhüdünde bulunmuştu.

Şi ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in stratejik işbirliğinin genişletilmesine dair imzaladığı ortak bildiride Uzak Doğu’dan Avrupa’ya, Güneydoğu Asya’dan Orta Doğu’ya, Afrika’dan Latin Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyada, Ukrayna’daki krizden Kuzey Kore’nin nükleer programına, Suriye’deki iç savaştan ve Libya’daki ve Filistin’deki duruma kadar farklı sorun alanlarına ait görüşlere yer verilmişti.

Çin’den ABD’yi kızdıracak mesaj

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kıfey, iki ülke ordularının ‘uluslararası eşitliği ve adaleti teminata almak ve global güvenliğe katkı sağlamak’ için birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

Şi’nin bu ayın başında yaptığı ziyarette Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile vardığı mutabakatı hatırlatan Tan, “Çin ordusu iki devlet liderinin vardığı mutabakatı tam olarak hayata geçirmek için stratejik irtibatı ve eş güdümü güçlendirmeye hazırdır” dedi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Çin ile Rusya ortasındaki ilginin Soğuk Savaş’taki üzere benzeri bir ittifak olmadığını zira ‘cepheleşmeme ve üçüncü tarafları amaç almama’ unsurlarına dayandığını vurguladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir