Çin, ABD dayanaklı projeye karşı 500 milyon dolarlık internet kablosu planlıyor

Genel Nis 08, 2023 Yorum Yok
REUTERS

Çin devletine ilişkin telekomünikasyon firmaları, Asya, Orta Doğu ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak deniz altı fiber optik internet kablosu ağı geliştiriyor.

Anlaşmaya dahil olan dört kişi, Çin’in, ABD takviyeli benzeri bir projeye rakip olmak üzere hareket ettiğini söyledi.

Çin’den geniş ölçekli internet kablosu hamlesi

Plan, Pekin ve Washington ortasında ağırlaşan bir teknoloji savaşının ortasında geliyor.

Çin’in üç ana taşıyıcısı China Telecom, China Mobile Limited ve China Unicom, dünyanın en gelişmiş ve geniş kapsamlı deniz altı kablo ağlarından birinin haritasını çıkarıyor.

Projenin kapsamı

Plana nazaran, internet kabloları Singapur, Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır ve Fransa’ya ulaşmadan evvel Hong Kong’u Çin’in ada eyaleti Hainan’a bağlayacak.

500 milyon dolar tutarında

Tamamlanması yaklaşık 500 milyon dolara mal olacak olan sistem, Çinli HMN Technologies tarafından üretilecek ve döşenecek.

China Mobile, China Telecom, China Unicom, HMN Tech ve Hengtong yorum taleplerine cevap vermedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Reuters’e yaptığı açıklamada, kablo projesi hakkında direkt yorum yapmadan “Çinli işletmeleri her vakit yabancı yatırım ve iş birliği yapmaya teşvik ettiğini” söyledi.

ABD’nin Çin aykırısı adımları

Planlanan kabloyla ilgili haberler, geçen ay, Pekin’in internet bilgilerini gizlice dinlemesinden telaş duyan ABD hükümetinin son dört yıl içinde yurt dışındaki bir dizi Çin denizaltı kablo projesini nasıl engellediğini ortaya koyan söylentilerin akabinde geldi.

Washington ayrıyeten, Google, Meta ve Amazon tarafından yönetilen projeler de dahil olmak üzere, ABD’yi Çin’in Hong Kong topraklarına bağlaması planlanan özel deniz altı kablolarının lisanslarını da bloke etti.

Deniz altı kabloları tüm memleketler arası internet trafiğinin yüzde 95’inden fazlasını taşıyor.

Pekin: ABD söylentiler uydurmayı bırakmalı

Yine Çin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, ABD’nin denizaltı kablo iş birliği konusunda “yerleşik memleketler arası kuralları ihlal etmesine” karşı olduğunu lisana getirdi ve şöyle dedi:

ABD, kelamda ‘veri nezaret faaliyetleri’ hakkında söylentiler uydurmayı ve yaymayı bırakmalı. Çinli şirketlere iftira atmayı ve karalamayı bırakmalılar.

2025’te hayata geçirilmesi hedefleniyor

Büyük ölçekli deniz altı kablo projelerinin tasarım evresinden teslimat kademesine geçmesi ekseriyetle en az 3 yıl alıyor. Çinli firmalar, yıl sonuna kadar kontratları tamamlamayı ve 2025 sonuna kadar kelam konusu projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor.

Kablo sisteminin, Çin’e ABD ile gayretinde stratejik kazanımlar sağlayacağı belirtiliyor.

İlk olarak, Hong Kong, Çin ve dünyanın geri kalanı ortasında harika süratli yeni bir irtibat kuracak. Bu da Washington’un kaçınmak istediği bir durum.

İki başka internet ekosistemi

İkincisi, Çin’in devlet dayanaklı telekom taşıyıcılarına gelecekte ABD takviyeli kablolardan çıkarılmaları durumunda daha fazla erişim ve müdafaa sağlayacak.

Proje üzerinde çalışan bir telekom yöneticisi, “Sanki her iki taraf da kendisini bant genişliğiyle donatıyor.” dedi.

“ABD ve Çin liderliğinde birer internet ekosisteminin olacağı bir yola hakikat gidiyoruz üzere görünüyor.” şeklinde yorumlar yapılıyor.

Gözden Kaçmasın Emmanuel Macron: Avrupa Çin’den uzaklaşamaz Haberin Detayları
AB ve ABD’den Çin’e bildiri: Rusya’nın yanında olamazsın Haberin Detayları

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir