ABD’den Microsoft’a 3.3 milyon dolar ceza

Genel Nis 08, 2023 Yorum Yok
AA

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sanayi ve Güvenlik Ofisi (BIS) ile Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi’nin (OFAC) ABD’nin ihracat kontrolleri ve yaptırım maddelerinin ihlalleri nedeniyle Microsoft’a toplam 3,3 milyon dolarlık para cezası verdiği açıklandı.

Microsoft uzlaşma yoluna gitti

Microsoft, ABD’nin ihracat kontrolleri ve yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle yürütülen soruşturmada uzlaşmaya giderek toplam 3,3 milyon dolarlık para cezası ödemeyi kabul etti.

BIS’in Microsoft’a 624 bin 13 dolar idari para cezası verdiği belirtilen açıklamada, OFAC’ın ise yaptırım düzenlemelerinin Ukrayna/Rusya, Küba, İran ve Suriye’yi kapsayan 1.339 ihlali için 2 milyon 980 bin 266 dolarlık ceza verdiği kaydedildi.

Açıklamada, Microsoft’a OFAC ile uzlaşma muahedesi kapsamındaki ihtiyaçlarını karşılaması kaidesine bağlı olarak BIS tarafından 276 bin 382 dolarlık bir kredi verildiği ve toplam ceza fiyatının 3 milyon 327 bin 897 dolar olduğu aktarıldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada ise 2012 ve 2019 yılları ortasında meydana gelen ihlallerin birçoklarının Kırım bölgesinde yaptırım uygulanan Rus varlıkları yahut bireylerle ilgili olduğu, Microsoft’un eserlerinin yaptırım uygulanan taraflarca kullanımını belirleyip engellememesinin bir sonucu olarak meydana geldiği belirtildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir