Christoph Daum: Fenerbahçe tarihinin bir kesimi olmak benim için bir onur

Spor Haberleri May 05, 2023 Yorum Yok
AA

Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi’ni ziyaret eden ve İdare Heyeti Üyesi Bekir İrdem’den bilgi alan Christoph Daum, müze ziyaretinin akabinde kazandırdığı kupaların yer aldığı kulüp idaresi odasında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

“Fenerbahçe Kulübü tarihinin bir kesimi olmak benim için bir onur”

Fenerbahçe tarihinde yer alan ve şampiyonluklar kazanmış bir teknik yönetici olarak müze ziyaretinde neler hissettiği sorulan Daum, şunları dedi:

“Fenerbahçe Kulübü tarafından çok sıcak karşılandım. Geçmiş yıllara nazaran kulüpte çok fazla değişiklik olduğunu görüyorum. Ben buradayken bu türlü bir medya departmanı ve bu tip tertipler pek yoktu. Konukevi de çok küçüktü. Fenerbahçe, dünyanın en büyük futbol kulüplerinden biri. Burada, Fenerbahçe Kulübü tarihinin bir kesimi olmak benim için bir onur.”

“Fenerbahçe Kulübü’ne bir defa girdiğinizde her vakit onun bir modülü oluyorsunuz”

“Fenerbahçe’yi özlediniz mi?” sorusunu da yanıtlayan Alman teknik adam, şu biçimde konuştu:

“Dürüst olmak gerekirse, Fenerbahçe Kulübü’ne bir kere girdiğinizde her vakit onun bir kesimi oluyorsunuz. Burada olmasanız ve Fenerbahçe ailesindeki arkadaşlarınızı görmeseniz bile kulübün bir modülü üzere hissediyorsunuz. Doğal ki geçmişte burada çalışırken bağlarımız daha ağırdı. Yakın alakalar kurardık. Birbirimizi görmekten, geçmiş ve gelecekteki muhtemel muvaffakiyetleri konuşmaktan memnun olurduk. Bazen Fenerbahçe ailesiyle bir ortaya gelmeyi ve bu tip şeyleri özlüyorum.”

“Fenerbahçe’nin şampiyonluk için büyük bir talihi var”

Christoph Daum, Harika Lig’deki şampiyonluk yarışı ve Fenerbahçe’nin talihiyle ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Süper Lig’deki şampiyonluk yarışında, gelecek hafta sonu belirleyici olacak. Küçük şeyler belirleyici olabilir. Galatasaray çok istikrarlı bir kadro. Zirvedeler ve yazgıları kendi elinde. Bu durumda olağan ki şampiyonluğa en yakın kadro. Beşiktaş da bir ivme yakaladı. Güçlerini alana yansıtmaya başladılar ve son haftalarda kritik galibiyetler elde ettiler. Fenerbahçe’nin şampiyonluk için büyük bir bahtı var lakin şu anda bu durum kendilerine bağlı değil. Başka grupların alacağı sonuçları beklemeleri gerekiyor. Şu an değerli olan şey, Fenerbahçe’nin şampiyonluk için ekip olarak elinden gelen her şeyi yapması ve kendi maçlarını kazanması. Sonrasında ise başka sonuçları bekleyip ne olacağını göreceğiz.”

Daum’un Türkiye kariyeri

Almanya’daki teknik yöneticilik yaparken birinci yurt dışı mesleğine 1994 yılının Ocak ayında Beşiktaş ile başlayan Christoph Daum, siyah-beyazlı kadroyla bu periyot Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı kupalarını kazandı.

Beşiktaş’la 1994-95 döneminde mesleğinde ikinci, Türkiye’de birinci şampiyonluğuna ulaşan Daum, orta verdiği Beşiktaş serüvenine, 2001-02 döneminde tekrar başladı. Daum, beklenen muvaffakiyet elde edemeyince dönem sonu kadrodan bir defa daha ayrıldı.

Daum, 2003-04 döneminde Fenerbahçe’nin başına geçti ve Fenerbahçe’yi iki yıl üst üste şampiyon yapma başarısı gösterdi.

Üçüncü döneminde şampiyonluğu kıl hissesi kaçıran ve tedavisi için gruptan ayrılan Daum, 2009-10 döneminde bir sefer daha Fenerbahçe teknik yöneticisi oldu. Döneme Türkiye Üstün Kupası şampiyonluğuyla başlayan Daum, şampiyonluğu Bursaspor’a kaptırınca, misyonundan ayrıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir