BM: Türkiye’deki zelzeleler besin üretimime yüzde 20’den fazla kayıp verdi

Gündem Nis 02, 2023 Yorum Yok
AA

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki yıkıcı sarsıntının tarıma olan ziyanı ile ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütü (FAO), yaptığı açıklamada ziyanı sayılarla gözler önüne serdi.

“Gıda üretiminde yüzde 20’den fazla kayıp”

Sektörde 5,1 milyar dolarlık kayıp ve 1,3 milyar dolarlık hasarlık ön kestirimlerle bunulan kurum, Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde besin üretiminde yüzde 20’den fazla kayıp olduğunu bildirdi.

Bölgede tarım ve hayvancılık faliyetleri tekrar canlandı

Merkezi Roma’da bulunan FAO’dan yapılan açıklamada, Türkiye ve Suriye’de sarsıntıların yol açtığı ziraî hasarı, uzun vadeli tesirlerini ve kırsal kesitin temel besin üretimini sürdürmesine yardımcı olabilecek faaliyetleri belirlemeye yönelik çalışmaların sürdüğü belirtilerek, şu sözleri kullanıldı:

Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzey kısmını 6 Şubat 2023’te yıkıcı sarsıntılar vurdu. Sarsıntıların Türkiye’deki tesirine ait birinci değerlendirmeler, etkilenen bölgelerde tarım altyapısı, mahsuller, hayvancılık, balıkçılık ve su eserleri yetiştiriciliği bakımından önemli hasar olduğunu gösteriyor.

“Depremler Türkiye’de 11 tarım vilayetini vurdu”

FAO açıklamasında, şu değerlendirmeyi yaptı:

Deprem, Türkiye’de 15,7 milyon insanı ve ülkenin besin üretiminin yüzde 20’sinden fazlasını etkileyen 11 önde gelen tarım vilayetini önemli formda vurdu. Türkiye’nin ‘bereketli hilali’ olarak bilinen, sarsıntıdan etkilenen bölge, ziraî gayrisafi ulusal hasılanın yüzde 15’ini oluşturuyor ve Türkiye’nin ziraî besin ihracatının yüzde 20’sine katkıda bulunuyor.

“Deprem bölgesindeki nüfusun üçte biri kırsal alanlarda yaşıyor”

Depremden en çok etkilenen kentlerde nüfusun üçte birinin kırsal alanlarda yaşadığına ve geçimlerini tarımla sağladıklarına dikkat çekilen açıklamada, tedarik zincirlerinin kesintiye uğramasının yanı sıra mali zahmetlerin, kırsal kısımdaki ailelerin ziraî üretimi için gerekli temel gereksinimlerini karşılayamaz hale getirdiği kaydedildi.

“5,1 milyar dolarlık kayıp ve 1,3 milyar dolarlık hasar”

Açıklamada, “İlk değerlendirmeler, dalda 5,1 milyar dolarlık kayıp ve 1,3 milyar dolarlık hasarlık ön iddialarla tarım üzerinde kıymetli tesirlere işaret ediyor.” sözü yer aldı.

“Önemli hayvancılık bölgeleri de hasar aldı”

Deprem felaketinin tarım kesimi haricinde kıymetli hayvancılık bölgelerini de vurduğu, hayvanların telef olmasına ve yaralanmasına yol açtığı da vurgulanırken barınak ve yem kıtlığı, kesintiye uğrayan aşı üretimi, şap hastalığı risklerini ve berbatlaşan hayvancılık şartlarına dair telaşları artırdığı belirtildi.

Balıkçılık yara aldı

Ayrıca 34 balık çiftliğinin, üç balıkçı barınağı ve kıymetli balık çeşitlerinin kaybıyla balık üretiminin de tehlikeye girdiği kaydedildi.

BM, Türkiye için 112 milyon dolar talebini hatırlattı

Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

FAO, Türkiye’de zelzeleden etkilenen ailelere ve topluluklara hızlı ve uzun vadeli dayanak sağlamak için ivedilikle 112 milyon dolar talep ediyor. Buna, kırsal kesimde yaşayan 900 bin kişi için süratli biçimde nakit, canlı hayvan ve tarım takviyesi sağlamak için şubat ayında yayınlanan BM Türkiye Takviye Daveti kapsamındaki 25 milyon dolar da dahildir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir