Binali Yıldırım’dan dünya basınında yer alan 14 Mayıs manşetlerine reaksiyon

Gündem May 10, 2023 Yorum Yok
DHA

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde aday olmamasına karşın canla başla uğraş eden AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Şırnak’a geldi.

Yıldırım, Şırnak’ta partisinin vilayet başkanlığı tarafından Sanat Sokağı’nda düzenlenen ‘Türkiye Yüzyılı İçin Hakikat Adımlarla Yola Devam’ mitingine katıldı.

Mitinge Yıldırım’ın yanı sıra AK Parti Milletvekili Rizgin Birlik, Belediye Lideri Mehmet Yarka ve adaylar katıldı.

Avrupa’daki manşetlere tepki

Mitingde yaptığı konuşmasında 14 Mayıs seçiminin Türkiye’den çok öteki ülkeleri ilgilendirdiğini belirten Yıldırım, Avrupa’daki gazete manşetlerine reaksiyon gösterdi.

“Siz kimsiniz ki bu millet ismine konuşuyorsunuz”

“Bir seçime gidiyoruz. 6 gün kaldı. Yapılacak bu seçim, 14 Mayıs seçimi bizden çok Amerika’yı, Avrupa’yı, Orta Doğu’yu ilgilendiriyor.” diyen Yıldırım, şu tabirleri kullandı:

Bütün dünya bizden daha çok kulak veriyor, daha çok ilgileniyor. Daha iki gün evvel Avrupa’daki gazetelerin manşetlerinde ‘Tayyip Erdoğan gitsin’ diyorlar. ‘Bunun için herkes sandığa gelsin’ diyorlar. Siz kimsiniz ki bu millet ismine konuşuyorsunuz?

Bu millet sandığa da sarfiyat, size gününüzü de gösterir. Ne vakitten beri siz Türkiye’yi kendi sömürgeleriniz üzere, Afrika’daki üzere dünyanın öteki bölgelerindeki öbür sömürgeleri üzere bu milleti talimat ile yönetmeye çalışıyorsunuz. Bu millet sizin sözünüze itimat eder mi? Dikkate alır mı?

İlginizi Çekebilir The Economist’ten 6’lı masaya dayanak: Erdoğan 2023’te gitmeli Haberin Detayları

“Terörün kökünü kazıdık, artık kardeşlik zamanı”

Mitingde konuşan Yıldırım, 2013’te yapılan Şeraffettin Elçi Havalimanı sayesinde geçen sene 289 bin kişinin Şırnak’ı ziyaret ettiğini söz ederek, şu tabirleri kullandı:

Önce ne vardı. Herkes gün kararınca kapıları kapatıyor, dışarı çıkmıyor. Neden? Can endişesinden. Terör, kan vardı. Evladını kaybeden analar vardı. Askerini, polisini şehit veren devlet vardı. Ancak bugün elhamdülillah Bestler Dereler’de, Kato’da, Cudi’de, Gabar’da terörün kökünü kazıdık.

Şimdi artık vakit terör vakti değil, artık artık vakit kardeşlik vakti. Artık artık kollarımızı birbirimize açacağız, doğusu ile batısı ile kuzeyi ile güneyi ile kucaklaşacağız. Emin adımlarla geleceğe birlikte yol alacağız.

“Terör örgütlerinin Kürtler üzere bir sorunu yok”

Binali Yıldırım, bölgenin geri kalmasının tek sorumlusunun terör örgütü olduğunu belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Şırnak’ta geçtiğimiz 20 sene içerisinde 58 milyar liralık yatırım yaptık. Kendi memleketim Erzincan’a 25 milyar yatırım yaptık. Erzincan’dan daha fazla yatırımı Şırnak’a yaptık. Niçin bu türlü yaptık. Zira yıllar boyunca terörden gözümüzü açamadık. Buraya hizmet getiremedik. Buraların geri kalmasının tek sorumlusu terör örgütüdür. Gerisindeki batılı emperyalist güçlerdir.

“Gabar’da 100 milyar dolarlık petrol çıktı”

Terörün ülkenin bahtı olmadığını belirten Yıldırım, Gabar Dağı’nda 100 milyar dolarlık petrol çıktığını söz ederek, şöyle konuştu:

Terör bu ülkenin, bu bölgenin yazgısı değildir. Terör olduğu vakit her şey diğer bir bahara kalıyor. Şuradaki Bestler Dereler yolunu yaparken, 99 sefer makineler yakıldı. Biz bu yolu kimin için yapıyoruz? Şırnaklılar Siirt’e, Van’a daha rahat gitsin, daha konforlu, emniyetli gitsin, oradan alışveriş yapsın. Kişi bilmediğinin düşmanıdır. Onun için daha çok bir ortaya geleceğiz. Daha çok kaynaşacağız. Ortak yanlarımızı daha çok konuşacağız. Ayrılıklarımızı değil. Onun için bize düşen bir olmak, birlikte olmak, gücümüzü birleştirip dünyanın parmak ile gösteren ülkeler ortasına girmek. Şayet burada savaş, terör, gözyaşı, kan olmazsa, buranın geleceği Avrupa’dan da daha aydınlık. Amerika’dan da daha aydınlık.

Gelin daima bir arada bu oyunu bozalım. Birkaç gün evvel Şırnak’ın başına talih kuşu kondu. Cudi’de, Gabar’da petrol bulundu. 6 Şubat’ta büyük bir zelzele yaşadık. 50 binden fazla kardeşimiz toprağa verdik. 100 binden fazla yaralımız oldu. 11 ilin büyük felaketinin bedeli 100 milyar dolar. Bu olaydan kısa bir vakit geçti Şırnak dedi ki; hiç merak etmeyin, o zararın tamamını ben kapatıyorum. 100 milyar dolarlık petrol çıktı. Petrol bulundu. Şırnak’ın Cudi-Gabar’da bulunan petrol ölçüsü bütün Türkiye’deki petrol ölçüsünün 10 katı. Ne kadar büyük bir imkana sahip olduğumuzu hatırlayın. Bu ne demek, iş demektir.

Yıldırım, yapılan konuşmaların akabinde Şırnak Kent Meydanı’nda vatandaşlar ile çay içtikten sonra Cizre’ye geçti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir