Bayraktar AKINCI’dan bir muvaffakiyet daha: 140 kilometreden tam isabetle vurdu

Genel Nis 02, 2023 Yorum Yok
AA

Türkiye’nin yerli ve ulusal savunma sanayiide attığı en değerli adımlardan biri olan Bayraktar AKINCI TİHA, göğüsleri kabartmaya devam ediyor.

Baykar’dan yapılan açıklamaya nazaran, Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen Bayraktar AKINCI Projesi kapsamında Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya yerli olarak üretilen yeni mühimmat ve sistemlerin entegrasyonu muvaffakiyetle sürüyor.

İlk havadan karaya süpersonik füze ile 140 kilometreden tam isabet

Roketsan tarafından geliştirilen Türkiye’nin birinci havadan karaya süpersonik füzesi olan İHA-230 Füzesi ile 31 Mart 2023 Cuma günü gerçekleştirilen test atışı muvaffakiyetle tamamlandı.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanan Bayraktar AKINCI, uzun menzilli atış testi icra etmek üzere Sinop’a yol aldı. Bayraktar AKINCI’nın Sinop Atış Alanı’nda ateşlediği KKS/ANS güdümlü İHA-230 Füzesi, Karadeniz üzerinde 140 kilometre aralıktaki noktayı tam isabetle vurdu.

Bayraktar AKINCI’nın caydırıcılığı artıyor

Bayraktar AKINCI TİHA test atışı kapsamında amacını bir süpersonik füze ile bir defa daha vurdu. Kendi itki gücüne sahip İHA-230 füzesi uzun menzili ve yüksek isabet oranı ile TİHA’dan kilometrelerce uzaklıktaki gayelere karşı aktiflik gösterebilecek. Böylelikle kullandığı mühimmatlar nitelik ve nicelik olarak çeşitlenen Bayraktar AKINCI’nın caydırıcılığı daha da arttı.

Baykar, rekabete dayalı bir süreç sonucunda Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakarak Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı mutabakatla birlikte 2023 yılına 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 için yapılan ihracat kontratıyla başladı.

Baykar’ın gelirinin yüzde 75’i ihracattan

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti.

2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran savunma ve havacılık bölümünün ihracat başkanı oldu. 2022’de imzalanan kontratlarda ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Savunma ve havacılık kesiminin en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı. Bayraktar TB2 SİHA için şu ana kadar 28 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 6 ülkeyle ihracat mutabakatı imzalandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir