Türkiye’den Danimarka’da Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağına atağa sert reaksiyon

Siyaset Haberleri Nis 02, 2023 Yorum Yok
AA

Danimarka’da 24 Mart’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde yeniden Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağına akın yapılmıştı.

Provokatif hareket bir defa daha tekrarlandı.

İslam düşmanı ve çok milliyetçi Patrioterne Gar Live (Vatanseverler Canlı Yayında) isimli marjinal küme üyesi 5 kişi tarafından düzenlenen provokasyon kümenin Facebook hesabında canlı yayınlandı.

Provokatörler, Hazreti Muhammed ve İslam düşmanı pankart açarken İslam’a hakaret içeren sloganlar attı ve Türk bayrağına yönelik berbat atak gerçekleştirdi.

Provokasyon sırasında rastgele bir şiddet olayı yaşanmazken Danimarka makamlarının Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliğini evvelden bilgilendirdiği ve gereken güvenlik tedbirlerini aldığı belirtildi.

Türkiye’den sert tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e ve Türk bayrağına karşı yapılan nefret hatasının tekrarlanmasına müsaade verilmesini en güçlü formda lanetledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Danimarka’da 24 Mart’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve ulu bayrağımıza karşı gerçekleştirilen nefret kabahatinin içinde bulunduğumuz Ramazan ayında tekrar işlenmesine müsaade verilmesini en güçlü biçimde lanetliyoruz” sözü kullanıldı.

“Bu alçak aksiyona söz özgürlüğü ismi altında müsaade verilmesini hiçbir halde kabul etmediğimizi ve bu yaklaşımın asla haklı gösterilemeyeceğini tekrar vurguluyoruz” tabirine yer verilen açıklamada bu yanlışta ısrarcı davranılmasının da not edildiği kaydedildi.

Büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Bu tıp hareketlerin önlenmesi için yasal ve idari önlemlerin yetersizliği ile siyasi irade eksikliğinin yanı sıra faillerin cezasız bırakılmasının yeni provokasyonları cesaretlendirdiğinin açıkça görüldüğü vurgulanarak şunlar kaydedildi:

Bu hareket Avrupa’da İslam tersliği, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve ırkçılığın son devirde artış gösterdiğinin açık bir delilidir. Bu çeşit nefret kabahati içeren aksiyonlar, birebir vakitte müsamahaya, barış içinde bir ortada yaşama kültürüne ve demokratik bedellere inanan herkese yönelik bir hücum niteliğindedir. Bunu görememek ve bu aksiyonlara göz yummak çok vahim bir aymazlıktır.

Söz konusu aşağılık saldırıyı en güçlü biçimde kınadığımız ve protesto ettiğimiz bakanlığımıza çağırdığımız Danimarka (Ankara) Büyükelçisi’ne (Danny Annan) iletilmiştir. Danimarka makamlarını bu cürmün failleri hakkında gerekli süreçleri yapmaya ve bu çeşit provokasyonların tekrarlanmasının önlenmesi maksadıyla faal önlemler almaya bir kere daha kuvvetle çağırıyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir