Antalya’da birinci 4 ayda yabancılara 5 bin konut satıldı, dolandırıcılık olayları arttı

Gündem May 18, 2023 Yorum Yok
İHA

Turizm kenti Antalya, bu yılın birinci 4 ayında yabancılara yönelik konut satışında doruktaki yerini korudu.

Kentte Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yabancılara 5 bin 201 konut satıldı. Kentte konutlara en çok Rus ve Ukraynalı vatandaşlar istek gösterdi. En çok tercih edilen ilçeler ise denize yakınlığı ile bilinen Konyaaltı ve Muratpaşa oldu.

Antalya’nın yabancıya konut satışında Türkiye’de tepede olması konutlardaki estetiği de değiştirdi. Yeni yapılan konutların havuz, otopark ve güvenliğinin olmasına dikkat edildi.

Konut satışında şu an için bir sakinlik olduğunu belirten Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Lideri İsmail Çağlar, “Şu anda konut yok, seçimin sonucunun netleşmemesi de satışları etkiledi. Yabancılara yönelik de bir ikametgah sınırlaması geldiği için satışlar yüzde 20’ye yakın duştu. Nisan ayında yabancılara bin 24 konut satıldı. Herkes bütçesine nazaran mesken almaya çalışıyor. En çok tercih edilen iki ilçe Konyaaltı ve Muratpaşa ilçesidir” dedi.

“İlan sitelerine girerek mesken alıp satıyorlar, ucuz alacağım derken dolandırılıyorlar”

Konut satışında ikinci el konuta daha fazla ilgi gördüğünü belirten Çağlar, dolandırıcılık olaylarına karşı ise şöyle uyardı:

“İlan sitelerine girerek konut alıp satıyorlar, ucuz alacağım derken dolandırılıyorlar. Konut alırken kesinlikle ruhsat sahibi olup olmadıklarına baksınlar, ‘emlakçıyım’ diyenlerin maliye kaydının olup olmadığını sorsunlar. Yoksa alışveriş etmesinler, bugünlerde çok fazla dolandırıcılık var. ‘Başkanım biz dolandırıldık’, kime dolandırıldıklarını soruyorum, verdikleri isimlerin bende kaydı yok. Vatandaşlardan rica ediyorum lütfen lakin lütfen ömür uzunluğu kazandıkları karlarını çöpe atmasınlar. Alışveriş yaptığınız şahısların kim olduğunu güzelce öğrenin.”

Konut satışında Antalya’nın evvel çıkmasını kıymetlendiren Çağlar, “Antalya’mızın denizi, insanı, havası sıcaktır. Antalya bundan 2 yıl evvel emekli kentiydi. Antalya’da kışın 30 dakikada karla buluşup kayak yapıyorsun, 30 dakika sonra da denize giriyorsun. Fiyatlar enflasyondan ötürü arttı, bir de arz talep problemi var. Kıyı bölgesinde artık konut yapılacak yer kalmadı. Bunun yanında Rusya-Ukrayna savaşının da tesiri oldu. Bunlar fiyatların artmasına neden oluyor. Bu hususta bir denetleme olması lazım, ben denetlemenin de olacağını biliyorum” diye konuştu.

Antalya’da yabancılsra konut satışı dolandırıcılığı artırdı

“Yıllar evvel 1+1 mesken görünce garipserdik, artık her yer artık 1+1 oldu”

Konutta algının değiştiğini belirten Çağlar, “Yıllar evvel 1+1 konut görünce garipserdik, artık her yer artık 1+1 oldu. Şu anda Antalya’da yapılan dairelerin yüzde 90’ı bu çizgide yapılıyor. Şu anda konutlar küçülmeye gidiyor. Her geçen gün teknoloji gelişiyor, konutların da mimari yapısı daha çağdaş yapılıyor. Estetiğe daha bir ehemmiyet verilir oldu. Bahçe düzenlemesine değer veriliyor” halinde konuştu.

Gayrimenkul Danışmanı Hatice Kargı ise şu açıklamalara yer verdi:

“Konut satışlarında şu an bir sakinlik var. Yatırımcının beklediğini görüyoruz. Antalya’da yabancılara konut satışının artması konutların mimari estetiğini değiştirdi. Konfor alanlarımız güzelleşti, havuzundan otoparkına kadar bir ayrıntı var. Bunlara dikkat ediyorlar, kendi halkımızın da bu konforu istediğini görüyoruz. Alıcılar maliyetine değil konforuna bakıyor. Otopark, havuz ve güvenlik olup olmadığına çok dikkat ediyorlar. Konyaaltı ve Muratpaşa ilçesinde konut azlığının olmasından ötürü Kepez’de de önemli bir yatırım var. Önümüz dönem yabancı yatırıcımız yeniden gelecektir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir