ABD Senatosu Türkiye’ye takviye verdi

Gündem Nis 01, 2023 Yorum Yok
AA

Demokrat Oregon Senatörü Jeff Merkley, 16 Şubat’ta sundukları, 6 Şubat 2023’teki sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği ve bu kapsamda dayanışma bildirileri içeren karar tasarısının kabul edildiğini duyurdu.

Depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriyelilere dayanak tasarısı

Karar tasarısında, yıkıcı sarsıntılardan etkilenen “NATO müttefiki Türkiye” ve Suriyelilere taziyede bulunuldu. Zelzelelerin 1939’dan beri Türkiye’de meydana gelen en güçlü sarsıntılar olduğu kaydedilen karar tasarısında, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin sarsıntılardan etkilendiği hatırlatıldı.

ABD’nin sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriye halkına verdiği takviyeden de bahsedilen karar tasarısında, zelzele bölgelerinde insani yardım faaliyetlerinde yer alan kurum ve şahısların eforları takdir edildi.

Senatörler, ABD hükümetini, Türkiye’deki lokal makamlar ve Suriye’de milletlerarası kabul gören kurumlarla uyum içinde yine inşa gayretlerini desteklemeye çağırdı.

Suriye’nin kuzeyindeki şiddetin durdurulması istendi

ABD hükümetinin, NATO müttefiki Türkiye’ye arama kurtarma, itfaiye, yapı mühendisleri, tıbbi işçi ve gereç ile teknik uzman takviyesi vermeye davet edildiği karar tasarısında, BM Güvenlik Kurulu’na Suriyelilere yardımların iletilmesi için alternatif hudut geçişlerinin bulunması ve Suriye’nin kuzeyindeki şiddetin derhal durdurulması daveti yapıldı.

Diğer yandan karar tasarısında, Sezar Yaptırım Yasasının ihlal edilmemesi ve Suriye’deki Esed rejiminin yine inşa yardımlarından faydalanmaması gerektiği vurgulandı.

Temsilciler Meclisinde, Esed rejiminin hareketleri kınanmıştı

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye’ye verdikleri takviyelerden dolayı Senato üyelerine teşekkür edildi.

Kongrenin başka kanadı Temsilciler Meclisinde de 28 Şubat’ta sarsıntılardan etkilenen Türkiye ve Suriyelilere taziyelerin iletildiği, ABD’nin Türkiye ve Suriye halkına verdiği takviyesi takdir eden ve Esed rejiminin, BM yardımlarının ülkenin kuzeyindekilere ulaşmasını engelleyen hareketlerinin kınandığı karar tasarısı kabul edilmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir