2050 yılında Dünya: Çip takıp, uzaylılarla temasa geçeceğiz

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
ensonhaber.com

Gerek Hollywood sinemalarıyla, gerekse çeşitli makalelerle insanlığın uzun yıllar çekinerek baktığı yapay zekaya dair gelişmeler, artık günümüzde hızlanmış bulunuyor.

Yapay zekanın insanları işinden edeceği tarafındaki hakim fikrin yanı sıra, uzmanlar için durum bundan daha da vahim olabilir.

“Şu anda yapay zeka furyasının zirvesindeyiz”

Küresel reklam ajansı DDB EMEA’nın baş strateji sorumlusu George Stakhov, bahse ait şunları söyledi:

“İnsanlar yeni teknolojilerin tesirlerini kısa vadede abartma, uzun vadede ise hafife alma eğilimindedir. Bu Amara Kanunu olarak bilinir.Şu anda yapay zeka furyasının doruğundayız ve beşerler önümüzdeki birkaç yıl içinde beyaz yakalı işlerin GPT-4 tarafından yok edileceği konusunda paniğe kapılıyor. Bu biraz abartı üzere görünüyor.”

Yapay zeka insanlığı köleleştirebilir

Ancak Stakhov, 2050 yılına kadar yapay zekanın dünyayı yine şekillendireceği ihtarında bulunarak, “Yapay zakayı, denetim edenlerin büyük bir güç kazanacağı, nüfusun yüzde 99’unun ise haklarından yoksun kalacağı karanlık bir varsayım var. Buna nazaran “yapay zeka lordları” YZ lordları dünyanın datalarını denetim edecek ve geri kalanımızı kendi kölelerine dönüştürecek.” dedi.

Vücuda çip yerleştirilmesi yaygınlaşacak

İngiltere’de bir bağlantı danışmanlığı şirketi olan Gallium Ventures’ın kurucusu Heather Delaney, 2050 yılına kadar insanların bedenlerine yaygın olarak çip yerleştireceklerini söyledi. Buna nazaran çipler beden içindeki şartları izleyecek ve insanların hücreleri ile bağlantı halinde kalmalarını sağlayacak.

Delaney, açıklamasını yaptı.

İnsanlar yapay zeka sayesinde öldükten sonra da yaşayabilir

Ravensbourne Üniversitesi İşletme ve Bilgisayar Kısmı Lideri Dr. Ajaz Ali, gelecekte ölen insanların “gerçekten” ölmüş olmayabileceğini söyledi.

Dr. Ali mevzuyla ilgili şu cümleleri kurdu:

“Yapay zekayı dijital teknolojiler ve hareket yakalama araçlarıyla birleştirerek şuurumuz, bilgimiz ve tecrübelerimiz dijital ikizlerimize aktarılacak. ChatGPT ve Bard’dan çok daha gelişmiş olacak NLP tabanlı araçları kullanarak, beşerler bu dijital ikizlerle gerçek vakitli olarak etkileşime girebilecek ve onların bilgi ve fikirlerinden faydalanabilecekler. Beşerler bu halde, çoktan ölmüş olan lakin dijital ikiz formunda var olan akrabalarıyla etkileşime girmeye devam edebilirler.”

“TV ve sinema şirketleri yapay zekayı kullanmaya başlayacak”

İngiliz teknoloji teşebbüsü ARK Immersive’in CEO’su Matt Littler, 2050 yılına kadar insanların kendi isteklerine nazaran şahsileştirilmiş ve yapay zeka tarafından üetilmiş farklı TV gösterileri ve sinemalar izleyebileceğini söyledi.

Littler şunları söyledi:

“TV ve sinema şirketleri yapay zekayı kullanmaya başlayacak. Yapay zekanın toplumsal akışlarımızın yoluyla sevdiğimiz ve etkileşimde bulunduğumuz şeylere, bekleme sürelerimize ve arama geçmişimize bakarak, yakında bize özel içerik hazırlamaya başlaması mümkün.”

Zihinler bilgisayarlara yüklenecek

Google’ın eski mühendislerinden Ray Kurzweil insanların 2025 yılına kadar yapay zeka ile tümleşeceğini sav etti. Kurzweil, “tekillik” olarak tanımladığı bir olayda, 2029 yılında bir robotun Turing Testini geçeceğini ve 2045 yılına kadar insanların beyinlerini makinelere bağlayacağını öngörüyor.

Kurzweil, “2029, bir yapay zekanın geçerli bir Turing testini geçeceği ve hasebiyle insan zekası düzeylerine ulaşacağı vakit için iddia ettiğim dengeli tarihtir. Yarattığımız zeka ile birleşerek aktif zekamızı bir milyar katına çıkaracağımız ‘tekillik’ için 2045 tarihini belirledim.” diye konuştu.

Konuşabilen yapay zeka gözlükleri

GoStudent CEO’su Alexander Nick, numaralı gözlüklere benzeyen yapay zeka gözlüklerin yakında her türlü soruya cevap verebileceğini söyledi. Nick şu sözleri kullandı:

“Önümüzdeki on yıl içinde numaralı gözlüklere benzeyen gözlükler ortaya çıkacak. Bunlar, birinci olarak numaralı gözlük kullananlar tarafından benimsenecek. Lakin, Bilgisayarlarla bağlantı kurma formumuz evrim geçirecek.

Başlangıçta kullanıcıların işlerini halletmek için delikli kart kullanmak zorunda olduğunu düşünün. Sonra klavye, fare ve son olarak da ses girişi. Bir sonraki etap görme olacak, yani bilgisayarların görmesine müsaade vermek, insanların görsel bir imajla ilgili insan gibisi sorular sormasına ve yardıma muhtaçlık duydukları bir şeyi işaret etmesine imkan tanıyan ana girdi haline gelecek. “

İnsanlığın uzaylılarla teması

California Üniversitesi SETI projesinden (Search for Extraterrestrial Intelligence) astronom Seth Shostak, 2036 yılına kadar insanlığın uzaylılarla temas kurabileceğini öne sürdü.

Amerikan Havacılık ve Uzay Yönetimi’ne (NASA) nazaran artan nem ve sıcaklık, Güney Asya, Basra Körfezi ve Kızıldeniz üzere bölgelerde insanların açık havada hayatta kalmasının neredeyse imkansız olduğu sıcak hava dalgalarına yol açacak.

Bu durum 2070 yılına kadar Brezilya ve Çin’in birtakım bölgelerini de etkileyecek.

Uzmanların aktardığına nazaran, nem oranı düşük olduğunda beşerler 50 dereceye kadar olan sıcaklıklarda hayatta kalabilir, fakat yüksek nem oranında beşerler hayatta kalamaz zira terleyerek serinlemenin bir yolu bulunmuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir