Alman genç, Hataylı depremzedeler için aşevine girdi

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
AA & Ensonhaber

Almanya’daki televizyon kanallarında Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerle ilgili izlediği imgelerden etkilenen 19 yaşındaki Baltazar Girst, kendi imkanlarıyla ulaştığı Hatay’da yardım faaliyetlerine katıldı.

Girst, depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkı amacıylala mart ayı ortasında Münih’ten uçakla Gaziantep’e geldi.

Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ADRO) Lideri Hasan Erdoğan ile irtibata geçen ve rehberlik dayanağı talep eden Girst, daha sonra Hatay’a geldi.

20 gün boyunca yemek yaptı ve dağıttı

Hatay’ın çeşitli ilçelerinde Erdoğan’la istekli yardım tertiplerine katılan Girst, mesaisinin büyük kısmını Avrasya Gastronomi ve Aşçılar Federasyonu tarafından kurulan yemek çadırında çalışanlara yardım ederek geçirdi.

Yaklaşık 20 gün aşevinde yemek yapmaya ve dağıtmaya dayanak veren Girst, depremzedelere bir nebze yararlı olmanın mutluluğuyla ülkesine dönmeyi planlıyor.

“Hiçbir ayrım yapmadan yardım etmeye geldim”

Deprem bölgesinde geçirdiği günleri anlatan Girst, sarsıntıyla ilgili gelişmeleri televizyondan ve toplumsal medyadan takip ettiğini söyledi.

Görüntüleri izledikçe de bölgedeki insanlara yardım etme isteğinin oluştuğunu aktaran Girst,

Haberlerde insanların yaşadığı acıyı görebiliyordum. Benim de hem vaktim hem de uçak biletimi ve buradaki masraflarımı karşılayabilecek param vardı. Buraya yalnızca yardım etmek için geldim.

dedi.

Girst, Hatay’da kısa müddette sağlam dostluklar kurduğunu lisana getirerek,

Hatay’da bir aşevinde çalıştım. Oraya her gün yüzlerce insan geliyordu. Onlara bir an olsun hizmet edebilmek beni memnun ediyordu. Orada yemek hazırladım, insanlara yemek dağıttım. Biz birebir gezegende yaşıyoruz. Ben de buraya insanlık için geldim. Hiçbir ayrım yapmadan, din, lisan, ırk ayrımı yapmadan yardım etmeye geldim. Hepimiz insanız.

diye konuştu.

“Patates de soydu yemek de dağıttı”

ADRO Lideri Erdoğan ise turist rehberleriyle sarsıntı bölgesindeki farklı vilayetlerde yardım faaliyetlerinde bulunduklarını, çalışmalarına bu süreçte dahil olan Girst’in davranışının kendisini memnun ettiğini kaydetti.

Girst’in güzel bir maksatla zelzele bölgesine geldiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

Televizyonda sarsıntı haberlerini izledikten sonra ‘Ben burada oturamam.’ diyen bir kardeşimiz çıktı geldi. Baltazar’ı Hatay’daki bir yemek çadırına yönlendirdik. Burada her gün binlerce kişi yemek yiyordu. Bu genç, orada patates de soydu yemek de dağıttı. Çok güzel bir niyetle gelmiş ve o niyetle de yardım etti. Artık ülkesine dönme vakti geldi. Türkiye ismine ona teşekkür ediyoruz.

Erdoğan, zelzelenin birinci gününden beri alanda olduklarını, birinci haftalarda arama kurtarma çalışmalarına da takviye sunduklarını anlatarak,

Arama kurtarma çalışmalarının akabinde turist rehberleri odası olarak tertip maharetimiz olduğu için yardım işine yöneldik. Bölgedeki vatandaşların yahut arama kurtarma gruplarının gereksinimlerini gidermeye çalıştık.

ifadelerini kullandı.

Çalışmalarının devam ettiğini aktaran Erdoğan,

Özellikle Samandağ ve Defne’nin kırsal bölgelerine yardımlar götürmeye çalışıyorum. O bölgedeki birçok beşerle tanış olduk, aile olduk. Bu yardımları elimizden geldiği kadar sürdüreceğiz.

dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir